Альтернаріоз або суха плямистість томатів – симптоматика та методи боротьби з хворобою
Небезпека альтернаріозу та його основні відмінності від фітофтори
Суха плямистість шкодить томатам не менше, ніж фітофтороз. Це захворювання, яке спричиняється грибами роду Alternaria (Macrosporium), також відоме як альтернаріоз або макроспоріоз. Альтернаріоз томатів часто проявляється у польових умовах на більш ранніх етапах розвитку, ніж фітофтора. Перші симптоми на томатах можуть виявитися вже невдовзі після пересадки розсади у відкритий ґрунт, а розвиток інфекції може розпочатися ще у теплиці. Гриб може вражати й інші пасльонові культури: баклажани, картоплю і перець, що ростуть як у відкритому ґрунті, так і у тепличних укриттях. Хвороба вражає всі області надземної частини рослин, включаючи стебла, листя, черешки та плоди. На листі з'являються сухі, круглі плями з чіткою зональністю, розміром від кількох міліметрів до сантиметрів. Плями на плодах, як правило, округлої форми, темно-бурі, злегка увігнуті, з помітним чорним нальотом, який є конідіальним спороношенням збудника хвороби.
Багаточисельні плями можуть викликати раннє пожовтіння та усихання листя. На стеблах хвороба проявляється у вигляді подовжених сухих плям сіро-коричневого кольору, які можуть бути досить глибокими, що може призвести до швидкого в'янення рослин. На різних сортах томатів симптоми ураження можуть мати незначні відмінності. Суха плямистість, викликана збудниками альтернаріозу, явно відрізняється від плямистості при ураженні фітофторою. При альтернаріозі плями на рослинах залишаються сухими незалежно від погоди, на відміну від плям фітофторозу, які розм'якшуються у вологих умовах та супроводжуються сірувато-білим нальотом, що складається зі шкідливих спор на нижній стороні листя. Плями, викликані фітофторозом, зазвичай розпливчасті і більші, іноді охоплюють всю листову пластину, у той час, як при альтернаріозі вони чітко обмежені, округлі та рівномірно розподілені по поверхні листа. У разі сильного зараження альтернаріозом, нижнє листя на рослинах починає поступово жовтіти, чого не відбувається при фітофторозі.
Умови розвитку альтернаріозу
Альтернаріоз на томатах найбільш активно розвивається в спекотну (25-30 °С) погоду за наявності роси або невеликих опадів, які змочують тільки поверхню листя, не проникаючи у ґрунт, що сприяє шкідливим спорам проростати в кутикулу листа. В останні роки саме такі погодні умови часто спостерігалися в період вегетації томату, що сприяло поширенню альтернаріозу на всіх пасльонових культурах. Далі, температура, яка підвищується, не перешкоджає розвитку патогена. Рослини, ослаблені через погане живлення, несприятливі умови вирощування, інші хвороби або рясне зав'язування плодів, також більш вразливі. Гриб переживає зиму в заражених ґрунтах у вигляді міцелію, а також може вижити на насінні. Зимуючий гриб є джерелом первинної інфекції, і його спори викликають захворювання протягом усього вегетаційного періоду. Поширюючись по зеленому листю і стеблам рослини, він не щадить ні розсаду, ні дорослі плодоносні культури. Через кілька днів після впровадження збудника, томати уповільнюють ріст, у них порушується робота провідної системи та фотосинтезу. Ця хвороба особливо активно вражала томати у лісостеповій та степовій зонах України. В спекотну погоду рослини в'янули, черешки листя опадали, але ввечері тургор відновлювався. Це знижувало опір рослинних тканин, прискорюючи розвиток хвороби. Збудник альтернаріозу - факультативний паразит, який насамперед віддає перевагу ослабленим рослинам. Як результат, кущі не можуть повноцінно набрати свої генетично закладені параметри, цвітіння проходить слабо, зав'язь росте повільно, знижується врожайність та товарний вихід плодів.
Як показує досвід, сортів стійких до альтернаріозу практично немає. В результаті практичних спостережень з'ясувалося, що суха плямистість тією чи іншою мірою зачіпає всі сорти та гібриди томатів. Серед сортів, рекомендованих для вирощування в Україні, найменшу ураження спостерігається у сортів Оберіг, Попільнянський та Київський 139. У той же час, найбільш схильними до хвороб виявилися сорти Атласний, Світанок, Зорень, а також гібрид Микола F1.
Як вберегти врожай від хвороби?
Як і у випадку з іншими захворюваннями, набагато простіше запобігти появі сухої плямистості, ніж боротися з її наслідками. Важливу роль у захисті томатів від хвороб грають профілактичні заходи. Враховуючи, що головним джерелом інфекції є рослинні залишки, їх слід ретельно збирати та знищувати. Осіннє прибирання території – основа успіху. Не можна дати грибам жодного шансу зберегтися та перезимувати на городі. Рослинні залишки, особливо пасльонових культур, необхідно ретельно прибирати з грядок. При вирощуванні помідорів у теплиці необхідно дотримуватися температурного режиму та рівня вологості. Також необхідні грамотні поливи та регулярне провітрювання парника чи теплиці. Вибирайте місця для висаджування у відкритому ґрунті так, щоб забезпечити стабільну циркуляцію повітря. Садово-городні роботи обов'язково потрібно проводити чистим інструментом, не можна обрізати листя без стерилізації ножиць чи секатора. Дотримання сівозміни є ключовим елементом агротехніки у вирощуванні томатів. Не рекомендується висаджувати помідори на ділянці, де раніше росли картопля, перець, баклажани або капуста, садити їх на колишнє місце рекомендується не раніше ніж через три роки. А при висадженні томатів після картоплі, ймовірність ураження хворобою зростає у рази, оскільки ґрунти переповнені спорами та попадання їх на кущі томатів гарантовано.
Добрими попередниками для томатів є багаторічні трави, бобові, огірки та цибуля. А для формування міцного імунітету у томатів, - корисно вносити готові комплексні мінеральні добрива зі збільшеною дозою калію, наприклад Planton Р, Florovit, Agrecol, Yara Mila.
Лікувальні та профілактичні методи боротьби проти альтернаріозу
Щоб не допустити появи альтернаріозу, необхідно дотримуватися комплексу агротехнічних та лікувальних заходів. З метою профілактичного захисту на початковому етапі зростання - доцільно проводити обробки розсади томатів Фітоспорином перед висадкою в ґрунт. А як біологічний захист, такі засоби, як Триходермін і Фітодоктор Лист здатні контролювати поширення патогенних грибів через ґрунт і рослинні залишки, завдяки швидкому заселенню ризосфери корисними бактеріями та їх активною конкуренцією зі шкідливими організмами за субстрат. При цьому біопрепарати сприяють розвитку корисної мікрофлори ґрунту та надають стимулюючий ефект на культури.
Однак, у разі появи перших видимих ознак захворювання, слід застосовувати хімічні засоби захисту, - фунгіциди, аналогічні тим, що використовуються проти фітофторозу, серед яких варто виділити такі контактно-системні препарати, як Рідоміл Голд МЦ 68WG, Акробат МЦ, Квадріс, Танос та Татту.
Високою ефективністю у боротьбі проти альтернаріозу відрізняється фунгіцид Ридоміл Голд МЦ. Основою даного засобу є комбінація двох діючих речовин: манкоцебу (Mancozeb )- 640 г/кг, і металаксилу-М (Metalaxyl-M) - в концентрації 40 г/кг. Активні компоненти препарату доповнюють один одного, забезпечуючи більш широкий спектр контролю шкідливих організмів. Засіб має трансламінарні та системні властивості, які дозволяють проникати і поширюватися по всій рослині, захищаючи, у тому числі, необроблене листя та стебла рослин. Рідоміл Голд максимально ефективний у використанні при виявленні перших ознак захворювання (не більше 5% уражених рослин), при цьому, він забезпечує фунгіцидний захист продукції при зберіганні на складах. Механізм дії фунгіциду полягає у порушенні синтезу РНК у грибках-патогенах, необхідного для утворення білка та росту клітин. Це зупиняє розвиток та подальше розмноження шкідливих організмів, внаслідок чого, клітини грибів стають нежиттєздатними та гинуть. Фунгіцид забезпечує захисний період культур до 14 днів, що на 4-6 днів довше в порівнянні з аналогічними засобами. Комбінація 2-х діючих речовин фунгіциду посилює захист рослин від ураження сухою плямистістю та іншими грибковими захворюваннями, а також знижує ризик виникнення стійких штамів грибів. Обробки слід починати з появи перших плям альтернаріозу на листі та повторювати їх кожні 10-14 днів, не більше 3-х разів за сезон. Хімічні препарати проти альтернаріозу томатів рекомендується застосовувати до цвітіння та формування плодових зав'язей, щоб їх активні компоненти встигли вийти з тканин рослини. Якщо кущам потрібне лікування на більш пізніх фазах росту, застосовують тільки препарати контактного типу, такі як Метеор, Kocide 2000, Медян екстра, Купроксат, Йодоцид.
- Чорний рак плодових деревСпособи профілактики та боротьби з патогеном чорного раку