Мозаїчні хвороби рослин
Особливості походження вірусної мозаїки
Мозаїчні хвороби рослин належать до групи вірусних захворювань, вони досить поширені в сільському господарстві та здатні вражати багато різновидів культур. Вірусів-вибудників мозаїчних хвороб налічується кілька сотень, одним із перших і добре вивчених став вірус тютюнової мозаїки. Збудник тютюнової мозаїки (Tobacco mosaic virus, TMV) — палочкоподібний РНК-місткий вірус рослин, що інфікує культури роду Nicotiana, а також інших представників цієї родини. Структура вірусу представляє собою спіраль, що складається з 130 витків із кроком спіралі 23 А. Спіраль сформована з 2130 ідентичних молекул білка (мономерів), що містять 158 амінокислотних залишків. Помітною ознакою хвороби цього виду є різнокольорове плямисте забарвлення уражених частин рослини, таких, як листя, стебло та плоди, що на вигляд нагадує мозаїку. Плями або смуги, що з'являються можуть відрізнятися за розміром і формою, маючи кольорову гаму від різних відтінків зелені до жовтого. Розташування цих плям може бути хаотичним або формувати впізнавані візерунки, що призводить до класифікації мозаїки на звичайну, жилкувату, міжжилкову, жовту, мармурову, кільцеву та смугасту. На додаток, змінюється форма листя, яке може скручуватися, морщитися, виявляти ознаки курчавості чи некрозів, впливати на ростові процеси рослин, знижувати ефективність фотосинтезу, деформувати квіти та плоди, а також зменшувати врожайність. Іноді симптоми мозаїчної хвороби можуть бути слабко виражені та сплутані з дефіцитом поживних речовин або хімічними опіками. При зараженні рослини мозаїкою відбувається ураження її клітин, що призводить до часткового руйнування хлорофілу та зниження вмісту вуглеводів. Це так само викликає відмирання тканин рослини. Для виявлення мозаїчної хвороби необхідно ретельно оглянути рослину на наявність загальних ознак:
- Поява на листі плям неправильної форми різного розміру та кольору, включно з блідо-жовті, жовтуваті або яскраво-зелені забарвлення, що призводить до деформації листової пластини.
- Уповільнення росту та розвитку рослини, порушення водного балансу, внаслідок чого молоді пагони, стебла та листя сохнуть.
- На плодах з'являються коричневі плями, починається гниття, внаслідок чого вони стають непридатними для вживання в їжу.
Вірус мозаїки вражає чагарник під час контакту з вже інфікованою рослиною або коли на ній наявні механічні пошкодження (наприклад, отримані під час пересадки). До поширення інфекції також популярні комахи-шкодувальні, як попелиця, кліщі, клопи. Крім того, ненавмисним розповсюджувачами вірусу можуть стати тварини, птахи, вітер та дощові краплі, що містять мікроскопічні фрагменти заражених рослин. Збудники хвороби часто виявляються у ґрунті навколо коріння, де можуть перебувати залишки зараженого листя. Хвороба особливо швидко прогресує в умовах високої вологості та температури повітря від +20 до 25 °C. До рослин, вразливих до мозаїчної інфекції, крім тютюну, належать огірки, капуста, горох, картопля, томати, буряк, соя, квасоля, а також різноманітні ягідні, плодові та декоративні культури.
Симптоми мозаїки на різних культурах
На різних культур мозаїка може бути спричинена різними типами вірусів. Щоб своєчасно позбутися уражених захворюванням рослин і вберегти від зараження здорові екземпляри потрібно знати, як мозаїка проявляється на різних культурах.
Мозаїка плодових дерев
Найчастіше плодові дерева хворіють плямистою мозаїкою, її основні симптоми:
- На поверхні кори в основних гілок утворюються тріщини
- На листі з'являється мозаїчний візерунок
- Спостерігається деформація плодів, на них утворюються щільні ділянки, а м'якоть стає темною
- дерево дає скромніший урожай
Мозаїка на квітах
Мозаїка здатна атакувати троянди, хризантеми та інші квіткові культури, водночас інфіковану рослину можна розпізнати за низкою ознак:
- Молоді пагони та листя покриваються жовтими лініями та крапками
- Квітки зменшуються в розмірах, втрачають свою свіжість і на них з'являється зеленуватий відтінок, водночас багато з заражених бутонів опадають
- Період цвітіння скорочується
- Кущі, що містяться безпосередньо близько від зараженого примірника, також швидко піддаються атаці мозаїки
Мозаїка на картоплі
Картопля може страждати від смугастої мозаїки, ознаками якої є:
- Поява на пагонах і верхніх тканинах помітних поздовжніх смуг
- Поверхня надземної частини рослини стає шорсткою, водночас її розміри помітно зменшуються
- Бульби набувають форми веретена та втрачають свої смакові властивості
- Хвороби призводить до низької врожайності, водночас велика частина рослин гинуть
Мозаїка на помідорах
Найчастіше мозаїку, яка вражає томати, називають опіком. Через неї може померти до 20% усього врожаю. Основні ознаки захворювання:
- Листя фарбується в насиченіший відтінок і на ньому утворюються цятки
- На поверхні плодів з'являються плями темно-зеленого та зеленого відтінку, спостерігається їх деформація, а м'якоть стає чорною і гниє
Мозаїка капусти
Усі сорти капусти можуть бути атаковані капустою мозаїкою, з характерними ознаками:
- На листі прожилки стають світлішими, також з'являються дрібні некротичні плями
- Тканини рослини зморщуються
- З розвитком хвороби стебло рослини стає гранично крихким і може легко переломитися
Мозаїка редьки та редису
Редис і редька так само можуть захворіти мозаїкою, у цьому разі хвороба проявляється в такий спосіб:
- На поверхні листових пластин утворюється мозаїчний візерунок, водночас відбувається їх деформація, а жилки стають темними
- Коренеплоди ростуть дуже повільно, а на їх поверхні з'являються цятки чорного кольору
Мозаїка гороху
Горох може захворіти й мозаїкою деформувальної, і мозаїкою звичайної. Ознаки захворювання:
- Тканини рослини мають зморщений вигляд, на листі з'являється курчавість
- На листі утворюються плями жовтого й білого відтінку
- Куст росте дуже повільно
- Стручки покриваються плямами, і спостерігається їх почервоніння і гниття, а горошинки стають жовтими
Мозаїка квасолі
Квасоля також зазнає впливу звичайної мозаїки. Характерні ознаки захворювання:
- На листі формується безліч плям неправильної форми, що призводить до їхнього скручування й утворення здуття
- На стебел, особливо в його нижній частині, утворюється розетка з уражених листків
- Ріст молодих рослин зупиняється, внаслідок чого вони набувають карликового вигляду
- Коренева система страждає від мозаїки, а плоди втрачають своє забарвлення і стають блідими
На малині мозаїчна хвороба характеризується загальним симптомом — «строкатістю» забарвлення листових пластин, на яких ділянки з нормальним забарвленням чергуються з блідо-зеленими, майже білими або жовтими. Найпоширеніші різновиди мозаїки малини — крапчастість, кільцева плямистість і жовта сітчастість (або хлоротична плямистість). У першому випадку на загальному зеленому тлі з'являються дрібні жовті плями, у другому — концентричні круги, у третьому — жовтіє вся листова пластина, зелені «виділяються» тільки прожилки. Найяскравіші симптоми вірусу мозаїки малини проявляються в першій половині червня. До кінця літа зазначається візуальне поліпшення їхнього стану, але до середини осені проблема знову посилюється.
Мозаїка малини характеризується додатковими симптомами:
- Чимале уповільнення росту куща або його повна зупинка
- Обмежена кількість прикореневої порослі та заміщувальних пагонів, з подальшим погіршенням якості та деформацією відростків
- Тонкі, викривлені молоді пагони
- Порушення структури листя, його несиметричність, наявність опуклостей, потовщення та шорсткість на дотик
- Відмирання верхівок на пагонах
- Вкрай низька врожайність із дрібними, сухими, загрубілими ягодами, позбавленими характерного смаку й аромату
Здебільшого збудників різних видів мозаїки розносять шкідники, які живляться соком і листям малини: попелиця, рослиноїдні кліщі (павутинний, червоний плодовий, галовий та інші види, кореневі та стеблові нематоди, клопи. Комахи зі сусним ротовим апаратом проколюють листя, живлячись рослинним соком. Утворені мікроушкодження стають воротами для вірусів мозаїки малини. Різного роду механічні пошкодження також забезпечують умови проникнення вірусу. Садовод сам може стати причиною поширення вірусу мозаїки малини, якщо не дотримується правил дезінфекції садового інвентарю и інструментів. Ризик поширення захворювання також збільшується під час пересадки прикореневої порослі з інфікованих кущів або під час приймання черенків від заражених рослин до здорового. У малиновому саду досить одного інфікованого куща, щоб вірус мозаїки почав активно поширюватися. Взаємоне торкання листя або пагонів інфікованих і здорових рослин часто призводить до зараження, оскільки мікроскопічні пошкодження на них трапляються практично завжди. Важливо врахувати той факт, що насіння, добуте з ягід, зібраних із заражених кущів малини, вже несе в собі вірус мозаїки. Сіянці, отримані з них вже будуть хворі.
Способи лікування мозаїки малини, як і інших культур, не розроблені. Проти будь-яких вірусів безсилі як агрохімікати, так і препарати біологічного походження, їх часто використовують як профілактичні засоби. Біологічні препарати можуть бути використані для поліпшення стану ґрунту. Практичний досвід садівників показує, що застосування ЕМ-препаратів, ґрунт, що регулярно збагачують, знижує ймовірність прояву захворювання. Ці препарати є мікробіологічними та містять комплекс корисних бактерій, включно з молочнокислими, фотосинтезувальними й азотфікувальними. Вони сприяють ефективнішому засвоєнню рослинами поживних речовин, зміцнюючи їхній імунітет і підвищуючи загальну стійкість. Хімічні засоби проти самої мозаїки малини неефективні, набагато ефективніше буде боротися зі шкідниками, що поширюють вірус. Знищувача литки та клопів можливе за допомогою спеціально підібраних інсектицидів. Проти павутиного кліща, який від носиться до підкласу членистоногих із класу павукоподібних (Arachnida), застосовують акарициди. Народні засоби є екологічною альтернативою інсектицидам та іншим хімічним ЗЗР. Вони можуть бути дієвими, але тільки за умови, що шкідники виявлені на ранній стадії та не встигли неабияк розмножитися. Також їх застосовують, щоб не дати комахам, які розносять вірус мозаїки малини, заселитися на кущі. Однак проти нематод, клопів і павутиного кліща народні методи можуть бути неефективні.
Є способи, які можуть допомогти в боротьбі з тлі, що поширює вірус мозаїки малини:
- Рослини з різким ароматом, висажені навколо грядок або використані для приготування настоїв зі зрізаної зелені
- Гірчичний порошок, тютюновий пил, подрібнений гострий перець
- Розчини на основі господарського, дегтярного або зеленого калійного мила
Важливо зазначити, що талія й мурахи часто утворюють свого роду, симбіоз. Тому якщо на ділянці є мурашники, повністю позбутися від ти, що є переносником вірусу мозаїки, може виявитися складним завданням.
Вірус огіркової мозаїки (ВОМ)
Найширший спектр господарів має Cucumber mosaic virus (CMV). Він вражає не тільки представників сімейства гарбузових, але й пасльонові. Період інкубації становить від 5 днів до 3 тижнів. За місяць мозаїчна хвороба здатна повністю зруйнувати рослину, а також вона ставить під загрозу добробут здорових сусідніх і майбутніх посадок. Найбільш небезпечні періоди для розвитку мозаїки — з травня до серпня. На молодих рослинах проблематику можна побачити вже за 20-30 днів після висаджування розсади. Різка активація вірусу відбувається, коли температура повітря зростає до 28-30 °C.
Симптоматика та особливості кожного виду описані нижче:
- Звичайна Cucumber mosaic virus (CMV). Спосіб передавання — контактно-механічний через сік хворих на рослини, що сосуються комахами (тля), через бур'яни та рослинне сміття. Інфекція активується у разі різкого похолодання або перепаду температур. Ознаками цього різновиду є плямистість, пожовтіння, зморшкуватість, деформація та наявність дрібних листових пластин, кільцеві плями на стеблах, розтріскування їх основи. Затримка росту, утворення малої кількості квіток.
- Тютюнова Tobacco (Cucumber) necrosis virus (TNV) більше характерна для паслових культур, на огірках трапляється нечасто. Розпропашується хвороба через насінний матеріал, інвентар, ґрунт, а також комахами-шкідники. Водночас листя набуває жовто-зеленого мармурового забарвлення, спостерігається викривлення плодів. Листові пластини здуваються, набуваючи горбистості.
- Зелена крапчаста (Cucumber green mottle mosaic virus (CGMMV) вражає огірки та інших попередників сімейства гарбузових (арбуз, диню, кабачки, гарбуза). Передавання інфекції відбувається через насінний матеріал, інвентар і ґрунт. Соскучі комахи його не переносять. Розвивається в закритому ґрунті, активується за температури вище 30 градусів. Характерними ознаками вірусу є світло-зелені або жовто-зелені плями на листі, деформація надземних частин рослини, пригнічення росту й випадання плодів. Зеленці формуються, зазвичай, дрібні, неправильної форми, на розрізі видно недорозбавленість насіння.
- Біла (Cucumis vris 2A (CV2A), яка швидко поширюється в теплицях під час загущених посадок. Часто вражає рослини спільно із зеленим кропчастим виглядом. Залишається життєздатним під час нагрівання до 90 °C, під час сушіння та заморожування. Світло-жовті плями на листі поблизу прожилок у формі зірки або кільця. Згодом вони набувають зеленуватого відтінку, зливаються один з одним, листові пластини мають «скляний» вигляд.
Мозаїка може з'являтися на різних стадіях розвитку огіркової культури, але найчастіше вона вражає розсаду. Але стійкі до захворювання сортів огірків інкубаційний період хвороби може становити приблизно 28-30 діб, а сорти з невисокою стійкістю можуть становити не більш ніж 1,5 тижнів. Тому якщо мозаїка виявляється своєчасно, то можна уникнути швидкого поширення інфекції та знищити її.
Фактори, що сприяють розвитку мозаїки на огірках
Оскільки одним із переносників вірусу є насінний матеріал, інфекція може тривалий час бути на ділянці, абсолютно ніяк не виявляючи себе. Для активації патогену необхідне поєднання низки чинників, до яких входять:
- Неправильний температурний режим. Оскільки огірок — рослина тропічного походження, низькі температури можуть виявитися для нього вкрай згубними. Однак і зворотне для огірків також небажано — за температури понад +29 °C речовини, що відповідають за накопичення енергії для росту рослин, уповільнюють своє утворення, а оскільки і в першому, і в другому випадку відбувається брак цієї енергії, тканини стають сприйнятливими до більшості інфекцій. Саме тому дуже важливо підтримувати золоту середину та встановити для огіркових посівів відповідний температурний режим — +23...+28 °C.
- Вологість ґрунту. Якщо немає достатньої кількості вологи, рослини перестають отримувати з ґрунту поживні речовини, які мають надходити через коріння суто в розчиненому вигляді. Зворотна ситуація такожкурта для рослин — перезволоження вличе за собою кисневе голодування кореневої системи. Для переважної більшості патогенів вода є сприятливим середовищем, а тому ослаблені браком повітря корені стають вразливими для ураження. Як і в попередньому разі, необхідно контролювати цей процес і стежити за вологістю субстрату — найкраще дочекатися, коли ґрунт злегка підсохне, і тільки тоді братися до процедури поливання.
- Вологість повітря. Для повноцінного росту та розвитку огіркам необхідна підвищена вологість повітря — не менш ніж 85%. У разі нижчого показника волога, що накопичилася в рослинах, починає швидко випаровуватися, що призводить до надмірної витрати енергії й ослаблення рослин. Якщо ж рівень вологості на ділянці варіюється в межах 95-100%, то відбувається зворотний процес — поява роси, яка слугує своєрідним «порталом» для небезпечних патогенів.
- Частота підживлення. Внесення мінеральних речовин — одна з найважливіших процедур для підвищення врожайності, проте саме вона і може стати причиною зараження шкідливим розладом. Вся річ в тому, що цей захід потребує певної періодичності — основні речовини, зокрема фосфор, азот і калій, мають вноситися в ґрунт не частіше ніж раз на тиждень у певні періоди росту. Надлишок азотистих добрив призводить до поганого засвоєння інших життєво важливих компонентів, унаслідок чого рослини стають схильні до атаки різних вірусів. Аналогічна ситуація відбувається і за нестачі мінеральних речовин — огірки послабляться внаслідок уповільнення зростання та розвитку та незабаром обов'язково стануть жертвами інфекції.
Як захистити культури від мозаїчної хвороби?
До цього часу не було розроблено ефективних методів лікування мозаїки. У випадках, коли зараження рослини поверхневе, можливе використання гострого стерильного інструмента для акуратного видалення заражених ділянок, водночас важливо захопити та невеликий шар здорової тканини. Далі рекомендується обприскування куща розчином Карбофосу (1 ампула на 5-10 л води), що може не зупинити прогресування хвороби, але допоможе захистити навколишні рослини від інфекції. У разі сильного ураження кущ потрібно негайно викопати та знищити способом спалювання, щоб запобігти подальшому поширенню захворювання. Після завершення роботи з інфікованими рослинами треба ретельно обробити одяг, прокип'ятивши його з додаванням прального порошку або мила, для знищення вірусу мозаїки, який може зберігати життєздатність впродовж декількох років.
Ефективна боротьба з вірусною інфекцією мозаїки здебільшого ефективна через агротехнічні та профілактичні підходи. Ось ключові стратегії для запобігання зараженню культур мозаїкою:
- Віддавайте перевагу сортам і гібридам із високою стійкістю до вірусних захворювань під час вибору рослин для вирощування.
- Використовуйте тільки здоровий посівний або посадковий матеріал, який необхідно попередньо обробити дезінфікувальними засобами.
- Дотримуйтеся рекомендованої схеми висаджування розсади, щоб забезпечити гарне провітрювання кущів.
- Активно боріться з комахами шкідниками, такимми, як кліщі, трипси, клопи. У боротьбі проти шкідників допоможуть такі препарати, як Теппекі, Карбофос, Актара, Актеллік, Фуфанон.
- Розрослі бур'яни необхідно регулярно видаляти, оскільки вони також є притулком для шкідливих організмів
- Регулярно дезінфікуйте садовий інструмент, занурюючи його на 30 хвилин у розчин мідного купороса (4 ст. л. на 1 л води) або марганцовокислого калію (2 ст. л. на 1 л води).
- Знищуйте всі уражені рослини способом спалювання, включно з обтислою до них комою землі, і проведіть дезінфекцію ґрунту на місці їхнього росту, використовуючи концентрований розчин марганцовокислого калію.
- Уникайте використання ділянок ґрунту, уражених мозаїкою, для вирощування культур упродовж встановленогокантинного періоду.
- У разі ураження вірусом мозаїки тепличних рослин рекомендується прибрати всі рослини, а разом із ними і верхній шар землі (приблизно 10 см). Після цього обробити всю площу теплиці, включно зі стінками 3% водним розчином мідного купоросу.
У боротьбі з ВОМ під час вирощування огірків у закритому ґрунті фахівці вважають доцільним застосування біофунгіцидних препаратів, що містять гриби-антагоністи Trichoderma harzianum штаму Т-22, як-от Споромакс Т, Триходермін и Триофіт (Trichoderma lignorum). Проведені дослідження підтвердили, що ці штами допомагають подолати негативний вплив Cucumber mosaic virus на рослини через активізацію вироблення фітогормонів: етилену, жасмонової та саліцилової кислоти.Профілактичні обробки препаратами на основі йоду допоможуть не допустити поширення хвороби. Серед сучасних засобів захисту можна виділити такі препарати, як Йодофіт Йодоцид. Для профілактики мозаїчних хвороб обробіть посіви на ранній стадії вегетації 3-відсотковим розчином Фармайода. Ці засоби не здатні знищити вірус повністю, вони допоможуть запобігти або уповільнити процес розвитку хвороби. Однак варто зазначити той факт, що 100% ефективних хімічних препаратів проти огіркової мозаїки немає, тому доводиться проводити профілактичні заходи щодо появи вірусу на овочевих рослинах, і також використовувати народні засоби. Найкращим способом позбавиться мозаїки на огірках та інших культурах, звичайно, є не допустити зараження. Тому ще раз варто підкреслити, що препаратів для її повноцінного лікування як таких немає. Ефективні методи — це знищення заражених кущів і бур'янів, а також боротьба з комахами-переносниками (клопи, ля, цикади, кліщі, трипси, нематоди).
У разі виявлення мозаїчних симптомів, які складно діагностувати, багато городників проводять обприскування народними засобами:
- Дводобова настоянка тютюну (400 г тютюнового листя на 10 л води)
- Молочно-йодний розчин (молоко 1 л/йод 30 крапель/подрібне господарське мило 20 г/10 л води)
- Концентрований настій цибулевого лушпиння (розводять у пропорції 200 мл на 10 л води)
Безнадійно постраждалі кущі виривають із коренем, прибираючи разом із комом землі, і спалюють за межами ділянки. Для відновлення ґрунту рекомендується вирощувати на ній кілька років сидеральні культури, регулярно обробляючи Фітоспорином-М.
- Способи вирощування гарбуза у відкритому ґрунтіПравила посадки та догляду за гарбузом
- Посадка та вирощування буряків у відкритому ґрунтіСтолова буряк: як правильно посіяти, виростити та зберегти урожай