Колорадський жук — загроза посівам картоплі
Опис шкідника та як із ним боротися
Колорадський жук — комаха, яка є представником однойменного сімейства жуків-листоїдів (Leptinotarsa decemlineata) і належить до загону жорсткокрилі. Жук дістав свою назву після того, як 1859 року в штаті Колорадо, після наведення цього шкідника на картопляні плантації, посівам був нанесений величезний вплив. Вже за два десятиліття в цьому штаті кількість жуків зросла до такого ступеня, що селяни просто відмовилися від вирощування картоплі, попри те, що вартість клубнів зросла багаторазово. Вважається, що джерела походження цієї комахи зникають у північно-східні регіони Мексики. Звідси жук почав своє поширення на нові земельні площі, включно з територією Сполучених Штатів, де успішно пристосується до змінних умов існування. Упродовж наступних півтора століть ці комахиорушилися практично у всьому світі та стали чималою проблемою для виробників картоплі в багатьох країнах. Цікавий той факт, що колорадський жук не може потонути у воді. Через цю особливість, для нього не є перешкодою жодні водойми. Колорадський жук живиться листяної рослин сімейства пасленових: баклажанів, солодкого перцю, фізалісу, картоплі, помідора, білони та дерези.
Жуки та їхні личинки надзвичайно прожорливі, комахи інтенсивно поїдають листя, прогризаючи в ній дірчасті отвори, іноді від листа залишаються лише прожилки. Пошкодження стебел, квіткових бутонів і клубнів біля поверхні ґрунту відбувається набагато рідше. Особливо шкідливі личинки старшого віку, оскільки лише 20 особин у короткі терміни може повністю знищити цілий картопляний кущ. Масові ушкодження продовжують наносити й жуки першого покоління, який заподіюють найбільшу шкоду період бутонізації та цвітіння, коли йде формування клубнів.
Колорадський жук досить небезпечний шкідник, тому що вирізняється високим ступенем плодючості, прожорливістю, а також швидкою адаптацією до різних умов проживання. Цей шкідник має унікальну здатність входити в стан анабіозу (спячки) терміном на 3 роки, а то й більше, за несприятливих погодних умов, що дає йому змогу успішно виживати в будь-яку пору року.
Тіло колорадського жука має жовтогарячо-жовтий забарвлення і характеризується овальною, злегка опуклою формою та глянсовим покриттям, його ширина приблизно 0.7 см, а довжина — від 0.8 до 1.2 см. Надкрила прикрашені п'ятьма чорними смугами, а на спинці розташовані чорні цятки. Завдяки розвиненим перетинчастим крилам, жук здатний здійснювати тривалі перельоти — до 1.5 км. Личинки цього шкідника досягають довжини 1.5-1.6 см, мають чорну головку та бічні ряди чорних плям уздовж спини. Спочатку вони пофарбовані в темно-бурий колір, який згодом змінюється на блідо-рожевий або жовтогарячий. Вживаючи в їжу листя, личинки засвоюють усі пігменти, крім каротину, який накопичується в їхніх тканинах, надаючи тілу характерного морквяного кольору.
Цикл розвитку шкідника
Дорослі особини колорадського жука проводять зиму під землею, зазвичай на сільськогосподарських полях, на глибині приблизно 60 сантиметрів, витримуючи температури до -11 °C. З настанням весняного тепла і прогріванням ґрунту до +15 °C колорадські жуки, які успішно пережили зиму, вибираються на поверхню. Самки згодом приступають до відкладання яєць на нижньому боці листя рослин. Упродовж доби одна самиця здатна відкласти 5-80 яєць, а за один сезон вона здатна зробити від 400 до 700 яєць, які мають жовтогарячий колір і подовжено-овальну форму, досягаючи розміру до 1.8 мм. Яйця відкладаються групами по 20-50 штук. Приблизно через 2.5 тижні з них вилуплюються надзвичайно жорсткі личинки, розвиток яких проходить через кілька етапів:
- Перший етап: на початковій стадії личинка досягає завдовжки приблизно 2.5 мм, має темно-сірий колір і тонкі волосинки на тілі. У цей період вона живиться тільки молодими пагонами.
- Другий етап: личинки збільшуються в розмірах майже вдвічі і змінюють колір на червоний. Вони починають харчуватися зріліше листя, з'їдаючи його до прожилок.
- Третій етап: розмір личинок знову подвоюється, досягаючи майже 8 мм, колір змінюється на червоно-жовтий. Волосся на тілі зникає.
Четвертий етап: личинка набуває жовтувато-жовтогарячий відтінок, її розміри збільшується до 1.5 см. На цьому етапі личинки здатні переміщатися між рослинами, живлячи не тільки листям, а й стеблами, і становлять собою найбільшу загрозу для майбутнього врожаю.
Процес розвитку 4 стадій личинок займає приблизно три тижні, після закінчення яких личинка перетворюється на лялечку. Для окулювання личинки зариваються в ґрунт на глибину приблизно 10 сантиметрів. Лялечки мають рожевуватий або жовтогарячо-жовтий колір. В умовах теплої погоди, перетворення лялечок на дорослих жуків відбувається приблизно через три тижні, тоді як у холодну погоду цей процес може затягнутися втричі довше. Після завершення розвитку дорослі жуки першого покоління виходять на поверхню ґрунту, зазвичай, у період із середини червня по першу половину серпня. Перед настанням зими вони активно харчуються ще 2-3 тижні. В умовах спекотної та сухої погоди дорослі жуки можуть входити в стан літньої сплячки.
Природні вороги колорадського жука
У колодаського жука не так багато природних ворогів. Серед них виділяються комахи, як-от клопи периллюс і подізус, що живляться їхніми яйцями. Мухи дорихофаги також відіграють роль у контролюванні кількості шкідників, відкладаючи свої яйця безпосередньо в тіла жуків. Однак мухи дорихофаги віддають перевагу теплішому клімату і рідко трапляються на Євроазіатському континенті. У цих регіонах як природні ворогів колорадського жука слугують сонечко, жужниці,олиці та личинки златоодок.
Останнім часом приділяється більша увага використанню біологічних методів боротьби зі шкідниками, відходячи від хімічних засобів захисту на користь більш екологічних варіантів. Це напрямок обраний через прагнення знизити шкоду довкіллю. Для контролю популяції колорадського жука на деяких фермах залучають індиків, фазанів и цесарок. Ці птахи можуть ефективно знищувати як дорослих особин, так і личинок жука. Важливо починати звикання птахів до такого раціону з раннього віку, щоб забезпечити їхню ефективність у боротьбі зі шкідниками.
Як позбутися колорадського жука за допомогою народних методів?
Досить ефективною мірою від жука на картоплі, томатах та інших пасленових є опудривання кущів певними сухими засобами:
- Процедіть деревну золу через сито та використовуйте її для обсипання кущів. Перед початком цвітіння рослин їх опудрують золою кожні 15 днів, після відцвітання — кожні 30 днів. Найкращий час для оброблення — ранковий годинник, коли на листі залишається роса, або відразу після дощу. Для обробки однієї качки землі потрібно в середньому приблизно 10 кг золи.
- Відлякувальним ефектом мають свіжі тирси берези або сосни, які розсипають між кущами кожні два тижні до цвітіння, а після цвітіння — один раз на місяць.
- На початку весни, щойно ґрунт достатньо прогріється, виберіть похмурий день для розподілу на землі картопляних очищення, попередньо замочивши їх на 24 години в розчині хлороформу. Через кілька днів перевірте очищення й приберіть усіх знайдених на них колорадських жуків, це дасть змогу зменшити кількість шкідників на Вашій ділянці ще до посадки картоплі. Повторіть процедуру за тиждень до появи сходів і в осінній період після збирання врожаю, щоб запобігти перезимовленню комах на Вашій ділянці.
- Неприємний запах підгнілу цибулі лушпиння також може слугувати відштовхувальним чинником для шкідників. Тому під час саджання картоплі в кожну лунку рекомендується додати до себе гіркість деревної золи і трохи лукового лушпиння. Ці кущики жук обходитиме стороною до того, як вони відцвітуть, а після цвітіння він уже не зможе зашкодити картоплі. Крім того, мульчування ґрунту між рядами соломою допомагає не тільки пригнічувати ріст бур'янів і зберігати вологу в ґрунті, але й захищає картоплю від прямих сонячних променів. Солома створює сприятливі умови для життєдіяльності деяких комах і павуків, які є природними хижаками колорадського жука (божих корівок, жужелиць і богомогів).
- Як виявилося, аромати певних рослин, таких, як піжма, чорнобривці, шавлія, м'ята, календула, полин, коріандр і маттіола, здатні відлякувати комах-шкідників. Рекомендується засівати їх між рядами картоплі та навколо кордонів ділянки, щоб захистити врожай від шкідників. Це дасть змогу тримати комах якнайдалі від картопляних насаджень. Однак важливо стежити за тим, щоб уникнути самосіву цих культур, для чого необхідно скошувати квіти відразу після їх цвітіння.
Нерідко багато хто позбавляється жуків у городах механічним способом, збираючи їх руками, проте він виявляється ефективним за невеликої кількості комах. Для цього потрібно регулярно проводити огляд самих рослин і поверхні ґрунту навколо них, водночас виявлених шкідників поміщають у банку, у якій міститься килимин або концентрований розчин солі. Але якщо у Вас посаджене велике картопляне поле, тоді зібрати шкідників руками буде дуже складно. У цьому разі можна скористатися народними засобами, які менш дієві, ніж інсектициди, але зате вони точно не завдадуть шкоди довкіллю та людині. У народі проти колорадського жука застосовують такі настої для оброблення кущів і ґрунту:
- Змішайте 1 відро кип'яченої води з 1 кг зелених плодів і свіжої листя волоського горіха, накрийте кришкою й залиште настоюватися 7 днів. Потім настій процідіть.
- Змішайте літр води з 10 г березового дьогтю, використовуйте отриманий розчин для обприскування кущів тричі впродовж тижня.
- Заповніть відро сухим або свіжим подрібненим чистотілом, додайте гарячу воду та кип'ятіть на повільному вогні 15 хвилин. Розбавлений відвар (0.5 л на 10 л води) застосовують для обприскування.
- Змішайте відро води (70-80 °C) з 0.3 кг лукової лушпинні, накрийте кришкою та настойте 24 години, після чого процідіть настій.
- 1 столову ложку деревної золи змішують з 0.3 кг подрібненого свіжого полину, заливають окропом і настоюють 3 години, після чого засіб проціджують.
- Літр води з'єднайте з 10 г сухого гіркого перцю, кип'ятіть 2 години, дайте охолонути, процідіть і додайте 4 г подрібненого мила, перемішуючи до однорідного розчину.
- 0.5 кг висушених коренів і листя тютюну замочіть у відрі води на кілька днів. Розбавте проціджений настій водою в пропорції 1:2 і додайте рідке мило.
Інсектициди від колорадського жука
Позбавиться пережорливих шкідників і збереже урожай картопляних клубнів допоможуть біологічні засоби, що містять у складі природні авермектини або біологічні штами живих бактерій: Актоверм, Актарофіт, Актофіт, Актоцид и Ратибор Біо, Метавайт.
Однак, коли картоплею засіяні великі плантації, найбільша ефективність досягається завдяки застосуванню відповідних хімічних препаратів, до яких у жуків не виробляється звикання. Треба вибирати інсектициди від колорадського жука, які контролюють усі стадії розвитку шкідника. Водночас треба враховувати термін останньої оброблення до початку прибирання врожаю. Основними активними речовинами більшості із них є:
- Неонікотиноїди (клотіанідин/сlothianidin, ацетампірид/acetamiprid, імідаклоприд/imidacloprid, тіаметоксам/thiamethoxam)
- Піретроїди (альфа-циперметрин/alpha-cypermethrin, лямбда-цигалотин/lambda-cyhalothrin)
- Фенілпіразоли (фіпроніл/fipronil)
- Антраніламіди (хлорантраніліпрол/chlorantraniliprole)
Інсектициди, що містять вищевведені активні компоненти, переважно мають контактно-системний спосіб проникнення в культуру. У разі потрапляння в організм шкідників із їжею, а також через кутикулу зовнішніх покривів, інсектициди активують рецептори, які відповідають за скорочення м'язів, що викликає неконтрольоване виведення внутрішніх запасів кальцію з м'язових тканин шкідника. В підсумку жуки та їхні личинки втрачають можливість пересуватися, незабаром слабшають від нестачі їжі та гинуть від паралічу. Серед широкого спектра інсектицидів проти колорадського жука варто виділити такі: Джалентра, Актеллік, Регент, Кораген, Турбо Престо, Разит, Наповал, Ампліго, Космос, Антиколорад Макс, Конфідор, Прованто максі, Ратибор Биіо, Карате, Актара, Моспілан, Оперкот, Ато Жук, Гудвін, Ранчо.
Розчином відповідного препарату необхідно обробити картопляні кущі в період, коли личинки досягають другої стадії розвитку, і під час масової появи молодих особин жуків. Водночас варто враховувати, що колорадський жук має високу стійкість до багатьох інсектицидів і здатний швидко пристосовуватися до них, тому рекомендується почергово використовувати препарати, що належать до різних хімічних класів, або комбінувати засоби, попередньо перевіривши їх на сумісність.
- Засоби та методи боротьби з гризунами в побутових і промислових умовахЯк позбутися гризунів: перевірені способи для дому та господарства