Борошнистий червець на кімнатних та садових рослинах
Чим небезпечні борошнисті червеці для рослин?
Борошнисті червці (Pseudococcidae), названі повстяниками або псевдоподушечницями, належать до родини напівтвердокрилих, підзагону кокцидів, які представляють групу сисних комах-шкідників рослин. Являючись найближчим родичем щитівки і попелиці, червець дуже стійкий до різних температурних режимів і з легкістю може мешкати як у оранжереях, так і в зимових садах. Така комаха зустрічається досить часто і може завдати шкоди тепличним, кормовим і кімнатним культурам, а також сукулентам і кактусам. Через характерний зовнішній вигляд червців у народі їх також називають «волохатими вошами». Основну загрозу становлять самки та личинки бороошнистого червеця, які активно живляться клітинним соком листя, стебел і квітів. Самки червеця безкрилі, добре пересуваються на лапках і міцно фіксуються на наземних частинах рослини. В залежності від віку і виду, їх розмір може варіюватися від 0.5 до 12 мм. Самка покрита щільним восковим нальотом, через що нагадує пухнасту білу кульку. Шкідник присмоктується до рослини та тягне з неї соки, поки культура не почне відмирати. На початковому етапі ріст рослини, на якій оселилися шкідники, сповільнюється, а в подальшому вона взагалі перестає рости і розвиватися. В результаті життєдіяльності ці шкідники виділяють медяну росу, або падь, - липку солодкувату рідину. Медяна роса є сприятливим середовищем для розвитку різних грибкових захворювань, і найчастіше на ній оселяється сажковий грибок. Червець пошкоджує як надземну частину рослин, так і кореневу систему і може з легкістю пересунутись на кущ, розташований поруч.
Зараження кімнатних рослин борошнистим червецем починається з міграції личинок, які з перших днів свого життя дуже рухливі і здатні переповзати на інші квіти. Хоча у них немає здатності літати, пушинки на тілі дозволяють їм переміщуватися повітрям. Досить легкого вітру з вікна, щоб личинки перелетіли на інші рослини в домі, що пояснює масове зараження рослин у квартирі чи в саду. Ротовий апарат у самців комах відсутній, тому вони не можуть завдати шкоди рослині. Самці борошнистих червеців помітно відрізняються зовнішнім виглядом: вони мають крила, можуть переміщатися між рослинами і зовні нагадують маленьку мушку. Самці живуть лише 1-3 дні, не завдаючи шкоди рослинам. Борошнистий червець належить до комах, яких важко вивести при високій чисельності колонії. Якщо зараження рослини надто інтенсивне, то колоніям нових личинок не вистачає їжі. Вони падають з рослини на грунт, зариваються в субстрат і присмоктуються до кореневих паростків. Через кілька днів життєдіяльності борошнистого червця на коренях, рослина стрімко гине, позбавлене поживних речовин і води, які здобував корінь для наземної частини.
Перш за все варто турбуватися про кімнатні та тепличні культури. Найбільшій небезпеці піддаються кімнатні пальми, троянди, амариліси, кактуси, азалії, каланхое, камелії, аспарагуси, кротон, драцена, монстера, антуріум. Шкідник також може оселитися на орхідеях. При цьому у рослини спотворюються бутони, пагони і квіти. На фіалках, як і на цитрусових, ця комаха заселяє кореневу систему, тому найлегше її виявити під час пересадки. Квіткові садові рослини не є винятком — цей шкідник також часто селиться на камеліях, чайній троянді, гібіскусі, гербері, фуксії. Досить поширеним явищем є заселення червецями садових культур, особливо ягідних кущів. Найчастіше його знаходять на обліписі, смородині та крижовнику, а також на винограді. У природі існує понад 2 тисячі видів борошнистих червеців. Вони віддають перевагу життю в регіонах з жарким, вологим кліматом, але можуть адаптуватися і до інших умов. Серед найвідоміших видів слід відзначити наступні:
- Приморський борошнистий червець вважається найпоширенішим видом. Виглядає як сплющене з нижнього боку зернятко рису з нерівними краями, трьома парами ніг і нижніми волосяними відростками. Для відкладання яєць самки плетуть яйцеві мішечки, прикріплюють їх з нижньої сторони листя, у тріщинах кори, біля основи черешка, між листям молодих пагонів. Наявність довших волосків на тілі дає паразиту істотні переваги. Він активніше пересувається та краще прикріплюється до рослин. Також на тілі переважає більш щільне воскове покриття, завдяки чому шкідник може витримати кілька етапів обробки інсектицидами. Жіночі особи в довжину ростуть до 4 мм. Вони мають розвинені кінцівки, тільце білого або рожевого кольору. Личинки мають жовтувате тільце, без нальоту.
- Щетинний борошнистий червець схожий на приморського, але за розміром самка менше - до 3 мм завдовжки. Самки є живородними. Найчастіше відбувається їхнє скупчення на зворотньому боці листочків, у листових пазухах, на гілках, а також на верхівках молоденьких стебел у вигляді колоній. Цей шкідник мешкає під корою або забирається під лусочки цибулин.
- Кореневий червець – білого кольору, досягає в довжину до 2 мм. Головна відмінність від попередніх типів у тому, що цей червець любить жити на коренях культур і ними ласувати. Наземну частину рослин вони можуть поїдати, але більше люблять корінь. Віддає перевагу селитися в сухому, пухкому грунті. Найчастіше шкідник паразитує на сукулентах і кактусах.
- Виноградний борошнистий червець має жовтувато-буре або рожевато-кремове забарвлення. Тулуб червеця широкий, рівномірно покритий борошнистим воскоподібним нальотом. Личинки віддають перевагу кріпитися вздовж рельєфних жилок, так їм легше дістатися до поживних речовин. Кладки утворює між молодими листям, що розкручується. На пагонах стають помітні дрібні волокна у вигляді вати. Для масового росту популяції потрібна вологість не вище 75%, температура в межах +22-+25 °С.
- Амарилісовий борошнистий червець - прихований паразит. Візуально його дуже важко помітити, оскільки червець ховається переважно у лусочках цибулин кімнатних рослин. Видимих слідів ураження, як правило, немає, але при цьому листя активно жовтіє, а рослина поступово в'яне.
Розпізнати борошнистого червця можна за наступними ознаками:
- Скупчення білого нальоту, схожого на борошно або ватні кульки
- Наявність крапельок клейкої речовини з характерним блиском на листях
- Поява мармурового забарвлення листя з наявністю жовтих або червоних плям
- Викривлення бутонів та квітів
- На кущах і лозі може тріскатися кора
- Масові скупчення личинок у вигляді білих грудочок
- Під листям, у листових пазухах та всередині квітів зібрані ватні білі катишки (кладки у вигляді мішечків)
Борошнистий червець на винограді
Самка виноградного борошнистого червеця (Pseudococcus citri) має широкоовальну форму, довжиною 3.5-4 мм, жовто-бура, рясно покрита борошнистим нальотом, по краю тіла розміщені 18 пар тонких воскоподібних ниток, які збільшуються на хвостовій частині тіла. Молоді личинки розміщуються по всій рослині. Так, їх можна побачити на листочках (розташовуються уздовж головних жилок), на стеблах. Якщо ураження дуже сильне, то колонія шкідників має просто величезні розміри, при високій чисельності шкідники здатні знищити всю рослину цілком. Зимують комахи під корою, у тріщинах кори та інших захищених місцях поблизу рослин. Навесні при температурі 6-7°С самки прокидаються і протягом 15-20 діб живляться на корі стовбурів і багаторічних пагонів. На кору пагонів комахи здатні відкласти до 40 яєць. Відроджуючись через 11-14 днів, личинки живляться молодими пагонами протягом 25-30 днів. Самки другого, а потім і третього поколінь відрізняються більшою плодючистю і відкладають на гілки і листя близько 150-250 яєць. Розвиток яйця триває 8-10 днів, після чого, відродившись, личинки утворюють чисельні колонії на гронах біля основи плодоніжок та між листям, які торкаються одне одного. Народжені личинки дуже живучі та рухливі, деякі городники і садівники жартома називають їх «мандрівницями», тому що вони на місці практично не сидять.
На пошкоджених ягодах утворюються жовто-бурі ділянки. Зів'яла шкірка тріскається, ягоди гниють. У випадку чисельного розвитку популяції, спостерігається опадання листя. Личинки та самки виділяють медяну росу, на якій розвиваються сапрофітні гриби, забруднюючи пагони, листя і ягоди. Третє покоління — ще більш численне та шкідливе. Личинки останнього покоління, не завершивши розвиток, залишаються до весни наступного року. Оптимальні температурні умови для виноградного борошнистого червеця — +22-25 °С при відносній вологості повітря 45-75%. Прохолодна дощова весна та спекотне літо обмежують розвиток шкідника. Важливим є той факт, що личинки червеця не переносять низькі температури, масова загибель личинок спостерігається в зимовий період при температурі нижче -15 °С.
Зів'ялі та потьмянілі грона винограду, вкриті білим пухнастим нальотом, що нагадує вату, є основною ознакою ураження виноградника борошнистими червецями. При виявленні цього шкідника необхідно негайно вдатися до методів боротьби. Для запобігання появи червеців рекомендується обробити садові культури на початку травня, коли самки починають відкладати яйця. Оприскування листя доцільно провести з використанням системних інсектицидів, таких як Актара, Актеллік, Моспілан або Конфідор. Якщо шкідник уже надто поширився по винограднику, однієї обробки може бути недостатньо. Однак, якщо Ви регулярно проводили профілактичні оприскування, одного разу має бути достатньо для знищення червеця. Також варто звернути увагу на кількість мурах на ділянці, оскільки вони харчуються медяною росою, яку виділяють червеці, і можуть розповсюджувати по саду як червеців, так і тлю. Знищити мурах можна за допомогою спеціальних препаратів та хімічних приманок.
Борошнистий червець на кімнатних рослинах
Кімнатні рослини піддаються істотному ризику ураження таким шкідником як червець. Щоб уникнути появи червеців на рослинах, необхідно дотримуватись наступних профілактичних заходів:
- Регулярно оглядайте кущі, приділяючи особливу увагу листовим пазухам, зворотньому боку листків та бутонам.
- Своєчасно видаляйте або обрізайте засохлі стебла, бутони, листя та гілки, щоб запобігти привабленню шкідників.
- Забезпечуйте правильний та регулярний полив рослин.
- Кімнатні рослини корисно іноді промивати під теплим душем.
- Нові кімнатні квіти слід тримати в карантині мінімум 15 днів, розмістивши їх подалі від інших рослин та обробивши розчином інсектициду в цілях профілактики.
Фіалка
Якщо шкідника виявлено на фіалках, то найкраще одразу використати хімічні інсектициди. Справа в тому, що борошнистий червець одразу проникає до кореневої системи рослини, а потім, плідно розмножившись, з'являється на поверхні. Обробку інсектицидом виконують на відкритому повітрі, використовуючи засоби індивідуального захисту. Після обробки квітка повинна бути ізольована від інших. Через те, що препарат знищує тільки дорослих особин, обробку виконують тричі з інтервалом 7-10 днів, щоб знищити з'явилися пізніше личинки. Після 3-разової обробки фіалки пересаджують в іншу ємність, а попередню викидають або ретельно обробляють.
Кактус
Якщо ріст Вашого кактусу помітно сповільнився без видимої на то причини, важливо ретельно оглянути кореневу систему рослини. Борошнисті червеці часто оселяються на верхній, більш м'якій та соковитій частині кактусів та інших сукулентів, але вони можуть мешкати і в кореневій системі біля стебла, а також у ґрунті. Зрозуміти, що на кущі оселилися червеці, можна за такими симптомами, як: деформація молодих листових пластин та точок росту, а ще в місцях укусів утворюються плями червоного або коричневого відтінку. Для боротьби зі шкідниками рекомендується тричі з інтервалом в 1.5–2 тижні обробити надземні частини рослини системним інсектицидом, при цьому кожного разу також поливати ґрунт розчином препарату. Ефективним методом є промивання кактуса гарячою водою (+45–50 °C): кущ обережно виймають з горщика і ретельно промивають, видаляючи шкідників та промиваючи корені. Після цього кактус на кілька годин поміщають у розчин інсектицида, повністю занурюючи в нього рослину. Як тільки кактус висохне, його слід пересадити в новий продезінфікований ґрунт.
Орхідея
При появі ознак присутності червеця на орхідеї або коли неозброєним оком помічені маленькі білі комахи, рослину ізолюють від інших культур. Потім готують мильний розчин, розчинивши чайну ложку подрібненого господарського мила у теплій кип'яченій воді. Готовою рідиною обробляють листя, стебла квітів, поверхню ґрунту, приділяючи особливу увагу нижній поверхні листків. Оприскування зручно виконувати з пульверизатора, потім за допомогою ватної палички проводять обробку важкодоступних ділянок: пазух листя, стебел. Не забувайте про щілини між стеблом та листовими пластинами, оскільки в них комахи найбільше люблять оселятися. Після першої обробки може здатися, що шкідники знищені, проте не варто на це сподіватися. Орхідеї обробляють не менше 3 разів, використовуючи різні склади. У випадку якщо механічними способами позбутися шкідника не вдалося, можна провести викорінюючі обробки спеціалізованими інсектицидами: Фітоверм або Бітоксибацилін. Якщо ж мучнистий червець сформував колонію на орхідеї, найлегше хвору рослину просто викорчувати і спалити, оскільки культура дуже делікатна і не завжди переносить лікування, а чим довше шкідники перебувають у домі, тим вище шанс ураження інших рослин.
Народні методи боротьби з червецем
Якщо борошнистий червець почав з'являтися на ягідних культурах, можна використовувати народні методи, які є більш щадними, ніж хімічні препарати. Ось кілька прикладів таких засобів:
- Настоянка польового хвоща. Цей засіб можна придбати в аптеці. Його використовують для вологої обробки кущів за допомогою ватяної палички.
- Мильно-спиртовий розчин. Змішують 10 мл денатурованого спирту і 1 грам рідкого мила в 1 літрі води.
- Часникова настоянка на спирту. Змішують 70%-ний спирт з подрібненим часником у співвідношенні 3 до 1. Обробку уражених комахами ділянок проводять за допомогою ватного диска або палички.
- Настоянка із цедри цитрусових. 50 грам цитрусових скоринок (мандарин, апельсин або лимон) залийте в 1 літром теплої води. Через 24 години настій проціджують і використовують для обприскування по листу.
- Настоянка календули. Змішують 1 літр води зі 100 г сухих квітів календули. Через добу настій проціджують та застосовують для протирання уражених місць.
- Тепла вода. Спочатку уражений кущ виймають із ґрунту, коріння очищають від землі, де можуть ховатися шкідники. Потім кущ занурюють у теплу воду (45-55 градусів) на 15 хвилин, після чого добре просушують і пересаджують в дезінфікований грунт.
Як позбутися червеця на садових і кімнатних рослинах?
Важливим заходом, про який не варто забувати, є проведення ранньовесняної обробки саду спеціалізованими препаратами по сплячим брунькам, а також пізньої осені – після опадання листя, щоб знищити яйця та самок шкідників, що зимують під корою. При підготовці заражених мучнистим червецем рослин до зимівлі, слід обов'язково видалити та спалити стару кору. Серед основних засобів обробки саду від зимуючих шкідників варто виділити інсектофунгіцид Чистий Стовбур, Зимовіт, Захват Ойл, препарати 30В і 30Д. Нерідко також боротьбу з червецями проводять за допомогою залучення хижого жука криптолемуса — (Cryptolaemus montrouzieri Muls), який широко використовується в сільському господарстві для знищення червеців.
Як показує практика, не всі інсектициди ефективні проти червеця, оскільки паразит захищений щільним восковим шаром. Щоб позбутися борошнистого червеця на рослинах, слід застосовувати як контактні, так і системні інсектициди, які проникають всередину рослини та отруюють паразита через сік. Обробку доцільно проводити у 3 етапи (друге обприскування виконується через тиждень після першого, а третє – через 21 день після другого). Обробку необхідно проводити, застосовуючи на кожному етапі засіб з іншою діючою речовиною у складі. Серед ефективних інсектицидів у боротьбі проти псевдоподушечниць слід виділити наступні засоби: Апплауд (бупрофезин/buprofezin 250 г/л), Актеллік (піримифос-метил/ pirimiphos-methyl 500 г/л), Протект (спіродиклофен/spirodiclofen, 240 г/л), Вертімек (абамектин/аbamectin, 18 г/л), Актара (тіаметоксам/thiamethoxam, 250 г/кг), Фараон (хлорпірифос/сhlorpyrifos, 480 г/л, лямбда-цигалотрін/lambda-cyhalothrin 7.5 г/л), Мовенто (спіротетрамат/spirotetramat 100 г/л) а также биопрепараты: Бітоксибациллін, Лепідоцид, Фітоверм, Актарофіт. Запобігти поширенню псевдоподушечниц на квітучих і листяних кімнатних рослинах допоможуть періодичні профілактичні обробки по листу спеціалізованими препаратами, такими, як Dr. Еффект, Dr. Help, Міледі, Флорістин, Rose-mix, Інсектицид для кімнатних рослин Enzim Agro.
При обробці інсектицидами садових культур важливо пам'ятати, що збирання плодів можливе лише відповідно до інструкції конкретного засобу. Важливим фактором є те, що борошнистий червець знижує стійкість рослини до несприятливих факторів. Через множинні механічні пошкодження погіршується і її внутрішньоклітинне живлення. Тому після першого етапу обробки препаратами, важливо виконати підживлення рослини комплексними добривами, антистресантами та стимуляторами росту.
- Способи вирощування гарбуза у відкритому ґрунтіПравила посадки та догляду за гарбузом
- Посадка та вирощування буряків у відкритому ґрунтіСтолова буряк: як правильно посіяти, виростити та зберегти урожай