Шкідники малини: пагонова та стеблова галиці
Малиновий галовий комарик: як виглядає і яку шкоду завдає рослинам?
Малинова галиця (Cecidomyidae) є комахою з ряду двокрилих (Diptera), яка завдає найбільшої шкоди малині та ожині. Шкідник поширений повсюдно, у родині галиць налічується понад три тисячі видів, які мешкають на плодово-ягідних, зернових, бобових та декоративних рослинах. Найбільш поширеними видами, з якими часто стикаються садівники при вирощуванні малинника, є пагонова та стеблова. Зовнішні відмінності дорослих комах пагонової та стеблової малинової галицы незначні: забарвлення пагонової переважно помаранчевих відтінків. Стеблова галиця може мати більш темний колір (коричневий або чорний). Характерною ознакою ураження рослин галовим комаром є поява на стеблах малини набряків, які називають галлами. В результаті харчування личинок галиці протягом вегетаційного періоду, можна виявити послаблення росту однорічних пагонів, які поступово відмирають. Поява комахи на малині веде за собою ряд негативних наслідків:
- Від 10 до 15% уражених пагонів гинуть взимку через морози
- На наступний рік уражені пагони випускають листя з помітною затримкою. До 70% бруньок можуть не розкритися
- Стебла стають крихкими та легко ламаються, особливо під вагою снігу та під час сильних вітрів
- Без своєчасних заходів боротьби може постраждати від 30% до 80% усіх пагонів малини, особливо молоді паростки, що, у свою чергу, неминуче призводить до значного зниження врожайності в 5-6 разів.
Паговова галиця, особливості розвитку шкідника
Розвиток личинки галиці відбувається всередині молодих пагонів малини, в результаті чого, на стеблах формуються кільцеві потовщення. Внутрішні шари пагона перетворюються на труху, а на зовнішніх шарах кори утворюються тріщини. Ці потовщення частіше всього розташовуються біля основи стебла, близько до кореневої системи, від чого стебло стає крихким і легко ламається. Зазвичай, всередині кожного ураженого пагона мешкає одна личинка, і на пагоні формується один галл. Іноді на одному пагоні можуть утворитися кілька галових утворень — до п'яти або навіть семи, розташованих на різній відстані один від одного. Якщо зламати уражений паросток малини в місці набряку, можна виявити невелику личинку довжиною близько 10–12 мм. Вона дуже рухлива, має жовтувате забарвлення і харчується соками та тканинами ураженої рослини. Досягнувши певної фази розвитку, личинка просувається вниз по стеблу до землі і закопується в грунт, де зимує в коконі. Після деякого часу комаха, перетворившись на дорослу особину (імаго), вилітає назовні. Зазвичай це відбувається у травні місяці, коли грунт прогрівається до температури +13°С. Зовнішній вигляд галиці нічим не примітний. Комаха схожа на маленького комарика довжиною 2.0-5.0 мм. Прозорі крильця та малі розміри комахи роблять її практично непомітною. Самка дорослої особи відкладає яйця під тонку кору біля основи молодих пагонів малини, обираючи місця з механічними пошкодженнями або тріщинами кори. Приблизно через тиждень з яєць вилуплюються личинки, які проникають під кору і пробираються всередину стебла, де стимулюють формування галлу, продовжуючи цикл розвитку комахи.
Утворення пухлини на стеблі відбувається через виділення личинками певних ферментів, які призводять до бурхливого поділу клітин і формування щільного круглого утворення – галлу. Галл оточує стебло, порушуючи внутрішній рух соку, що може призвести до засихання та загибелі пагону. Як правило, ураження малинника галицею відбувається під час цвітіння, - у травні. За вегетаційний період, який триває до перших осінніх заморозків, самка пагонової галиці може утворити кілька поколінь потомства, викликаючи появу нових галлів на пагонах малини. Відмічено такий факт, що самка віддає перевагу відкладати більше яєць на однорічних сортах малини, тоді як на ремонтантних сортах яєць виявляється значно менше. З настанням холодів личинки останнього покоління галиці відходять на зимівлю в малиннику, закопуючись у землю на глибину до 30 см, де вони перетворюються на лялечку.
Стеблова галиця
Основна відмінність стеблової галиці від пагонової полягає в тому, що вона вражає не головні, плодоносні стебла малини, а лише її молоду поросль. Галли, що формуються на пагонах малини від ураження стебловою галицею, відрізняються формою: замість кільцевих потовщень вони являють собою бічні нарости, що нагадують шишки невизначеної форми, які не мають тріщин. Ці нарости забарвлені в коричневий колір і мають нерівну, горбисту поверхню. У кожному такому галлі мешкає кілька личинок галиці — зазвичай від п'яти до семи. Личинки стеблової галіці малі, їх довжина становить близько 2 мм, вони забарвлені у світло-жовтий або помаранчевий колір. Яйця дуже дрібні, веретеноподібної форми, довжиною близько 0.3 мм. На одному пагоні малини може бути два і більше таких галлових утворень. При розрізанні їх гострим ножем, всередині можна знайти личинок. Доросла особина стеблової галіці дуже маленька, забарвлена в чорний колір, з коричневим спинкою та прозорими крилами. Самка стеблової галиці утворює лише одне покоління шкідників за сезон. Шкідники проникають у стебло, де ростуть і розвиваються в утвореному нарості, а також зимують, перетворюючи внутрішності пагону на труху. Навесні, у період цвітіння малини личинки перетворюються в лялечок, а потім у дорослих комах (імаго).
Профілактичні засоби боротьби з малиновим комариком
Для боротьби з таким шкідником, як галиця, важливо дотримуватися системного підходу, враховуючи всі стадії розвитку (дорослі комарики, яйця, лялечки та личинки комахи). У період активного росту малини рекомендується щотижня проводити огляд стебел, і при виявленні кільцевих шишок, які добре видно неозброєним оком, негайно розкривати ці набряки за допомогою ножа та знищувати знайдених личинок. Немаловажливим засобом захисту є обприскування малинника бордоською рідиною ще до початку утворення бруньок. Така обробка також запобігатиме поширенню хвороби дідімели (пурпурової плямистості), що особливо важливо, оскільки активність галиць сприяє поширенню грибка. З настанням весни та тепла необхідно приступити до пасинкування малини, видаляючи нижні бруньки на відстані 50–80 см від землі. Чим могутнішие та вище стебло, тим вище необхідно робити зріз бруньок (як правило, бруньки, розташовані внизу куща, мають дуже низьку продуктивність). Під час активного росту молодих стебел малини, корисно провести додаткове пасинкування та обрізати на пагонах усі нижні листя. Необхідно уважно ставитися до такого фактору, як внесення добрив, оскільки надлишок азоту може сприяти відставанню кори на пагонах, створюючи умови для прихованого розвитку шкідливих личинок.
Знищити личинок шкідника досить складно, оскільки вони знаходяться всередині пагону та швидко формують стійкість до інсектицидів. Тому найбільш ефективним методом боротьби з галицями вважаються обробки проти імаго комах, а також профілактика та ретельний огляд кущів для своєчасного виявлення галлів. Від стеблової галиці позбутися легше, оскільки галла буде відсічена разом з личинкою. При виявленні галлу необхідно ретельно видалити ділянку його знаходження, зібравши та знищивши всіх личинок. При цьому повне видалення пагону не потрібно, достатньо зрізати його деформовану частину, замазавши місце зрізу здуття садовим варом. Після такої процедури кущ, пошкоджений шкідниками, зможе нормально плодоносити. Що стосується пагонової галиці, тут складніше. Її личинки мігрують всередині стебла, щоб перетворитися на лялечку в ґрунті. Після обрізки шишки, не завжди там можна виявити шкідника. При виявленні набряклостей, необхідно одразу ж зрізати уражені пагони нижче місця утворення галлу під корінь та спалити їх. Восени, для знищення личинок, що зимують, рекомендується перекопати ґрунт навколо малинових кущів або замульчувати його шаром торфу висотою до 15 см.
Зазначено, що галиці оселяються, насамперед, у занадто зарослих неохайних кущах. Тому садівникам необхідно стежити, щоб малина не загущувалась занадто та молоді пагони добре провітрювались. Якщо можливостей для проведення постійного моніторингу плантації немає, а частина кущів виявилася пошкодженою, необхідно восени зрізати всі пагони під корінь і вже з наступного сезону намагатися проводити всі профілактичні роботи своєчасно.
Запобігти поширенню галового комарика допоможуть наступні рекомендації:
- При виборі місця для посадки треба віддавати перевагу добре освітленим ділянкам, уникаючи низин.
- Регулярно видаляйте всі пошкоджені гілки, особливо ті, на яких видно тріщини кори – це улюблене місце для заселення галиць. Обрізку слід проводити ранньою весною, до того, як почнеться активний рух соку.
- Контролюйте кількість добрив, особливо якщо ґрунт родючий, достатньо вносити підживлення двічі: на початку весни та у фазі формування бутонів.
- У квітні рекомендується провести профілактичну обробку малини інсектицидами, особливо уважно обприскувати пошкоджені пагони. У цей час можна застосовувати хімічні засоби, адже до початку плодоношення залишається близько двох місяців.
- Восени рекомендується використовувати мульчу з подрібненогр бадилля томатів або картоплі, у той час як листя малини слід прибирати якомога далі від кущів.
- Осінній огляд кущів також важливий для видалення пошкоджених пагонів з тріснутою корою.
Народні засоби проти галового комарика
Існують також народні методи, які застосовують у разі шкідників. У разі появи стеблової галиці на малині, їх можна застосовувати навіть на етапі плодоношення, коли до збору врожаю залишається всього кілька днів:
- У якості профілактичного відлякувального засобу проти малинового комарика можна використовувати різні настої та відвари з полину, тютюнового листя, листя черемхи, чорнобривців, волоського горіху.
- Подрібнюють зубчики та свіжу зелень часнику, беруть 500 г суміші та заливають відром води кімнатної температури. Настоюють добу, проціджують і обробляють малину кілька разів з інтервалом 2-3 дні.
- Також можна взяти ріпчасту цибулю разом з лушпинням, подрібнити 1 кг суміші і залити теплою водою 10 л (але вона не повинна бути гарячою). Настоїти 3 години та додати половину шматка тертого господарського мила. Після цього ретельно перемішати, процідити і приступити до обробки кущів малини.
- Як показала практика, галиця не терпить часник та цибулю, тому в міжряддях малини корисно висаджувати саме ці культури.
Чим обробити малину від галиці?
У період льоту імаго комариків (кінець квітня-початок травня) двічі з інтервалом у 10—14 днів (до цвітіння) проводять обприскування ґрунту та пагонів малини інсектицидами, такими як Бі-58 (диметоат/dimethoate, 400 г/л), Регент (фіпроніл/fipronil), Фараон (хлорпірифос/chlorpyrifos, 480 г/л, лямбда-цигалотрин, 7.5 г/л), Актеллік (піриміфос-метил/ pirimifos-methyl, 500 г/л ), Актуал (піриміфос-метил/pirimifos-methyl, 500 г/л), Міст Супер (тіаметоксам/ thiamethoxam 126 г/л, лямбда-цигалотрин/lambda-cyhalothrin, 95 г/л). Такі обробки дозволяють значно обмежити чисельність дорослих особин, запобігаючи їх подальшому розмноженню. При необхідності обробку кущів малини можна повторити після збору врожаю.
Також, у боротьбі проти малинової галиці можна використовувати наступну бакову суміш: Актеллік 6 мл, Енжіо 3.6 мл, Ізабіон 20 мл, обраний ад’ювант 5 мл. Перша обробка проводиться у період розпускання бруньок до цвітіння методом обприскування Актеллік 6 мл + Ізабіон, 20 мл + обраний ад’ювант 5 мл на 10 л води. Повторне обприскування здійснюють через 10–12 днів з використанням Енжіо 3.6 мл + ад’ювант, 5 мл на 10 л води. Раніше пошкоджені пагони видаляють. При приготуванні розчину спочатку необхідно розвести всі препарати у 10 л води, розмішати, після чого додати ад’ювант і знову розмішати. Важливо зазначити, що ад’ювант до бакової суміші додається останнім після розведення препарату. Для приготування робочого розчину потрібна чиста водопровідна або колодязна вода. Вода з водойм містить багато ілових частинок, які зв’язують діючу речовину препарату та зменшують його ефективність. Обприскування проводять вранці або ввечері при температурі не вище +25 °C у суху погоду за відсутності вітру, опадів та роси. Обприскування проводьте рівномірно, намагаючись покрити робочим розчином верхню та нижню сторони листка. Під час цвітіння обприскування проводити не можна.
- Урожай під загрозою: боротьба з малиновим жукомЯк позбутися малинника звичайного?