Бавовняна совка – шкідник овочевих, зернових та технічних культур
Як виявити шкідника та захистити посіви?
Бавовняна совка (Helicoverpa armigera) є метеликом сімейства совки або нічниці (Noctuidae), ряду лускокрилих (лат. Lepidóptera). Родина совок є однією із найбільших та найрізноманітніших родин метеликів і налічує понад 35.000 видів по всьому світу. Серед інших найпоширеніших представниць даної родини виділяють такі види:
- Совка-гама (Phytometra gumma)
- Оклична совка (Agrotis exclamationis)
- Озима совка (Agrotis segetum)
- Совка Карадріна (Spodoptera exigua)
Личинки совки є поліфагами і здатні пошкоджувати до 120 видів культурних і дикорослих рослин. Особливу шкоду гусениці метеликів-нічниць завдають таким культурам, як кукурудза, люцерна, соняшник, соя, нут, тютюн, а також рослинам родини пасльонових, включаючи томати, баклажани та перці. Гусениці живляться листям, квітами та плодами культур, що призводить до значних втрат врожаю. Так, у кукурудзи втрати можуть скласти до 20%, у томатів — до 35%, а у тютюну — до 50% і більше. Раніше вважалося, що бавовняна совка мешкає виключно в країнах з субтропічним та тропічним кліматом. Однак, на сьогодні ріст чисельності цього шкідника особливо помітний у східних та південних областях України.
Гусениці совки надзвичайно ненажерлеві: вони повністю з'їдають листя, залишаючи лише скелетні жилки, по яким досить легко визначити осередки знаходження шкідника, а також виїдають ходи або отвори в стеблах і плодах. Всередині плоду гусениця може вигризати обширні порожнини, які скоро починають псуватися, провокуючи розвиток мокрої гнилі.
Опис та цикл розвитку метелика-нічниці
Дорослі особини бавовняної совки досягають у довжину до двох сантиметрів, з розмахом крил у 4 см. Метелики ведуть нічний спосіб життя, починаючи свою активність із настанням сутінків. Дорослі комахи харчуються росою і нектаром, вони мають високу здатність до перельотів на значні відстані - понад 200 кілометрів. Передні крила жіночих особин метелика-нічниці забарвлені у світло-помаранчевий колір, а передні крила самців мають зеленувато-сірий відтінок. Задні крила зазвичай світліші, з бурою смугою біля зовнішнього краю і темною серповидною плямою посередині. Самці, як правило, світліші за самок. Життєвий цикл дорослого метелика в залежності від зовнішніх факторів триває від 20 до 40 діб.
Період вильоту імаго починається з середини травня, коли температура повітря стабілізується на рівні +18 °С, і за сприятливих умов може тривати до кінця жовтня. Відкладення яєць починається на третій день після початку вильоту. Протягом сезону в Україні бавовняна совка може дати до трьох поколінь шкідників. Самки даного виду особливо плодючі, протягом свого життя метелик може відкласти від 500 до 1000 яєць, формуючи кладку як на бур'янистих, так і на культурних рослинах. Самка бавовняної совки відкладає яйця поодинці, а іноді по два або три, розміщуючи їх на листях рослин. Яйця совок світлі, з ребристою поверхнею, діаметром близько 0.6 мм. З часом вони набувають зеленуватого відтіноку. За сприятливих погодних умов розвиток ембріонів триває від двох до чотирьох днів, а розвиток яєць третього покоління метеликів може тривати до 12 днів. Гусениці совок дуже вологолюбні, активно розвиваються при відносній вологості повітря 80–100% і оптимальній температурі +22…+28°С. Личинки бавовняної совки проходять через шість стадій розвитку, тривалість яких становить від 13 до 22 днів. Дорослі гусениці досягають довжини до 4-х сантиметрів. Залежно від кормової бази, забарвлення личинок може варіюватися від зеленувато-жовтого до темно-коричневого відтінку. Голова забарвлена в жовтий колір, вздовж тіла проходять 3 широкі темні продольні смуги, черевна сторона світліша. Довжина тіла дорослої гусениці складає 30-35 мм. Бавовняна совка зимує, перебуваючи у стадії лялечки, тіло якої досягає в довжину 15-20 мм. Вона має темно-коричневий колір і розвивається, перебуваючи в ґрунті на глибині.
Яку шкоду здійснює совка?
Характер пошкоджень, завданих личинками різного віку, відрізняється. Молоді гусениці (1-3 віку) в основному живляться листям, залишаючи за собою лише скелетні прожилки листа. У той час як старші личинки (4-6 віку) віддають перевагу живленню репродуктивними частинами рослин (зав'яззю, плодами, насінням, квітами), що призводить до значних пошкоджень культур. Наприклад, дорослі гусениці можуть у значній мірі пошкодити початки кукурудзи, проникаючи в качани і з'їдаючи зерна, що перебувають у процесі дозрівання. На тютюні гусениці пошкоджують насіння в коробочках, а в плодах помідорів виїдають м'якоть і насіння. Вважається, що найбільшу шкоду завдає друге покоління личинок. Перше покоління, як правило, малочисельне, а третє часто не встигає завершити свій цикл розвитку через нестачу їжі та несприятливі погодні умови. Личинки третього покоління в основному змушені живитися бур'янистими та дикорослими рослинами, які служать своєрідним запасом резерву для бавовняних совок. Пошкодження, завдані рослинам личинками, можуть стати вхідними воротами для різних грибкових та бактеріальних інфекцій, що погіршує шкідливість бавовняної совки. Це призводить до значних втрат врожаю, особливо на кукурудзі, яка часто страждає від таких захворювань, як пухирчаста головня та фузаріоз початків.
Так як у денний час доби побачити саму совку важко, її присутність на помідорах та інших пасльонових можна визначити за низкою характерних ознак:
- На листі томату можна побачити білі ділянки, де розташовані кладки яєць
- На рослинах влаштувалися зелені або бурі гусениці, яких особливо добре видно у вечірній час
- На листі присутні дірки, або вони повністю з'їдені, при цьому залишаються тільки великі жилки
- Бутони та зав'язі на плодах пошкоджені
- У плодах помідорів видно круглі глибокі отвори з виїденою м'якоттю
- Листя чорніє, швидко сохне і опадає, а плоди стають темно-бурими і починають гнити
Природні вороги совки
Значна частина личинок совки піддається нападу птахів, таких як чибіси, шпаки, галки та граки. Близько 90% гусениць гине від захворювань, викликаних грибками у вологу та прохолодну погоду, а також від бактерій та вірусів під час посухи.
Особливо значний збиток популяції совок завдає паразитичний наїздник банхус серповидний (Banchus falcatorius F.). Самка наїздника відкладає яйця під покрив гусениці, а личинка, що вилупилася з'їдає її. Ураженість популяції совок банхусом може досягати 35 %. Інша хижа комаха: муха-тахіна, яка атакує гусінь старше третього віку, також відкладаючи яйця у гусеницю. Для біологічної боротьби з озимою совкою в сільському господарстві використовується трихограма – рід паразитичних наїздників-яйцеїдів з родини трихограмматид. При дворазовому випуску трихограми, зараженість яєць шкідника може досягати 90 %. Під час відкладання совками яєць, трихограму випускають у два - три прийоми по 100 - 200 тис. особин на 1 га.
Контроль чисельності совок агротехнічними методами
Боротьба з бавовняною совкою ускладнюється через складність відокремлення одного покоління шкідника від іншого, оскільки фази відкладання яєць і період масової появи личинок можуть накладатися одна на одну. Попередити появу такого шкідника, як совка, можна за допомогою наступних агротехнічних методів контролю:
- Суворе дотримання сівозміни, бажано використання середньостиглих або пізніх посівів
- Регулярне знищення бур'янів та залишків рослин, які можуть служити укриттям для шкідників
- Здійснення глибокої осінньої оранки для знищення лялечок, що зимують у ґрунті
- Застосування міжрядної культивації для порушення життєвого циклу шкідника на стадії личинки
- Вибір та вирощування сортів і гібридів культур, стійких до шкідників та хвороб
- До висадки розсади у ґрунт рекомендується обробити ґрунт хімічним препаратом
- Регулярно оглядайте листя кущів на наявність яєць або гусениць
- Між рядами помідорів висаджуйте рослини зі специфічним запахом, вони допоможуть відлякати шкідника – це може бути часник, базилік або кінза
Народні засоби проти совок
Народні засоби, хоч і менш ефективні порівняно з хімічними препаратами, є повністю безпечними для рослин і навколишнього середовища. Вони не зможуть знищити шкідника, проте мають сильний відлякувальний ефект:
- Розчин з гірчичного порошку може змінити смакові якості рослини, роблячи його непривабливим для шкідників. Для його приготування потрібно взяти 50 г гірчичного порошку, розчинити його у одному літрі води і довести до кипіння на 10 хвилин. Після того як розчин настоїться добу, його розбавляють водою у співвідношенні 1:20 і використовують для обприскування помідорних кущів.
- Також ефективний настій з ріпчастої цибулі для захисту помідорів від совки. Для його приготування 350 г подрібненої цибулі заливають 10 літрами води та наполягають приблизно 12 годин, після чого використовують для обробки рослин. Сильний запах цибулі робить листя помідорів непридатними для живлення совки, змушуючи шкідника залишити рослину.
Інсектициди від совки
Виліт метеликів можна відстежувати, використовуючи спеціальні феромонні пастки. А ось з гусеницями ведуть системну боротьбу, комбінуючи прийоми збереження корисних ентомофагів із застосуванням біологічних засобів і хімічних інсектицидів. Обробку інсектицидами доцільно проводити на початковій фазі розвитку личинок, оскільки дорослі гусениці виробляють стійкість до хімічних засобів. Інсектициди застосовують осередковим або суцільним засобом. У зв'язку з великою протяжністю льоту шкідників, проводять 3–4 послідовних обробки з інтервалами у 10-12 днів по кожному з поколінь. Для запобігання виникнення резистентності бажано чергувати обробки препаратами з різних груп.
Ефективні результати дають обробки інсектицидами на основі діючих речовин: хлорантраниліпрол (chlorantraniliprole) та ціантраниліпрол (cyantraniliprole), що належать до хімічного класу антраниламіди. Діючі компоненти ефективні як проти лускокрилих, так і рівнокрилих та жорсткокрилих шкідників. Хлорантраніліпрол впливає на комаху при потраплянні в її шлунково-кишковий тракт (кишкова дія), а також через кутикулу (контактна дія). Механізм дії речовини заснований на стимуляції підсиленого вивільнення внутрішніх запасів кальцію з м'язових тканин шкідника, в результаті чого, комаха паралізується і втрачає здатність до м'язових скорочень. Це перериває процес живлення, личинки та комахи стають слабкими, і незабаром гинуть (протягом 24–72 годин). Даний інсектицид має широкий спектр дії та забезпечує захист польових, овочевих і садових культур від комплексу лускокрилих, рівнокрилих і жорсткокрилих комах-шкідників, включаючи всім відомого колорадського жука. Варто врахувати, що висока чисельність таких комах, як бавовняна совка і кукурудзяний метелик може мати негативні наслідки, оскільки продукти їх життєдіяльності та завдані пошкодження нерідко є причиною ураження культур грибковими хворобами.
Останнім часом все більшої популярності набуває препарат Кораген, який характеризується високою ефективністю і тривалим періодом захисної дії не тільки проти бавовняної совки, але також проти кукурудзяного стеблового метелика. Серед даної групи препаратів слід зазначити такі, як Ампліго, Джалентра, Верімарк, Воліам Флекси, Exirel (Эксірель).
Діюча речовина циантраниліпрол (що міститься у препараті Ескірель) характеризується високою активністю в боротьбі проти лускокрилих та рівнокрилих шкідників. Загибель цільових комах настає протягом 3-6 днів після обробки. Циантраниліпрол впливає на комах на всіх етапах розвитку, включаючи яйця, личинки та імаго (дорослих комах). Швидке проникнення та розподіл всередині рослини забезпечує захист прихованих ділянок, а також нового приросту рослин від наземних і мінуючих шкідників.
Існує ряд інших засобів захисту, які застосовують для боротьби проти чисельності совок, таких як: Карате Зеон (лямбда-цигалотрін/ lambda-cyhalothrin 50 г/л.), Децис (дельтаметрін/ deltamethrin, 100 г/л), Прованто Профі (дельтаметрін/ deltamethrin, 250 г/кг), Актара (тіаметоксам/ thiamethoxam 250 г/кг), Проклейм (эмамектін бензоат/emamectin benzoate 50 г/кг), Антиколорад макс (імідаклоприд/ imidacloprid 300 г/л + лямбда-цигалотрін/ lambda-cyhalothrin 100 г/л), Супер атака (тіаклоприд/ thiacloprid 200 г/л, клотіанідин/ clothianidin 100 г/л), Стоп жук таблетка (клотіанідин/ clothianidin, 150 г/л, лямбда-цигалотрін/ lambda-cyhalothrin, 50 г/л), Град (фіпронил/fipronil, 540 г/л), Прованто Отек (тіаклоприд/ thiacloprid 100 г/л, дельтаметрін/ deltamethrin 10 г/л), Ато жук (тіаметоксам/ thiamethoxam 250 г/л, лямбда-цигалотрин/ lambda-cyhalothrin 80 г/л, альфа-циперметрин/ alpha-cypermethrin 15 г/л), Вантекс (гамма-цигалотрин/ gamma-cyhalothrin, 60 г/л), Логус (эмамектин бензоат/ emamectin benzoate, 100 г/л + альфа-циперметрин/alpha-cypermethrin, 100 г/л), Нірвана (хлорпірифос/ chlorpyrifos 500 г/л, циперметрин/ cypermethrin 50 г/л), Матч (люфенурон/ lufenuron, 50 г/л).
До ефективних біологічних препаратів, які представляють природні компоненти, що синтезуються живими організмами, можна віднести: Актарофіт, Бацитоксин, Лепідоцид, Фітоверм.
- Засоби та методи боротьби з гризунами в побутових і промислових умовахЯк позбутися гризунів: перевірені способи для дому та господарства