Червива вишня — ознака появи вишневої мухи
Чим загрожує поширення вишневої мухи в саду?
Муха вишнева (Rhagoletis cerasi) є одним з представників загону двокрилих (Diptera), родини пестрокрилок (Tephritidae). Комахи поширені повсюдно, де вирощують вишні та черешні, однак у більшій мірі активність шкідника виявлена на Півдні України, де пошкоджуваність плодів може перевищувати 50-60 %. Основні об'єкти ураження вишневої мухи — це в найбільшій мірі середньостиглі та пізні сорти вишень та черешень. Крім того, шкідник може паразитувати і на інших кісточкових культурах, включаючи абрикоси, сливи, аличу, жимолость.
Результатом поширення вишневої мухи у саду є наявність чисельних червивих плодів. Дорослі особини комахи не завдають шкоди врожаю, до досягнення статевої зрілості та початку розмноження мухи харчуються медвяною росою – солодкими виділеннями, що утворюються в результаті життєдіяльності попелиці та медяниць, а також можуть їсти рослинні соки з пошкоджених частин рослин та плодів. Основну загрозу становлять маленькі білі личинки, які мухи відкладають у м'якоті ягід. Активність вишневої мухи можна помітити вже на стадії дозрівання плодів. Місце на шкірці ягоди, де муха зробила прокол, щоб відкласти яйце, виглядає як чорна точка. На поверхні таких плодів утворюються заглиблення та області гниття. Шкірка стиглої червивої ягоди втрачає свій глянцевий блиск і темніє, м'якоть при цьому стає більш рихлою. При розрізанні або розломі плода вишні чи черешні всередині, зазвичай біля кісточки, можна виявити маленьку білу личинку. Під впливом екскрементів личинки, яка харчується м'якоттю ураженого плоду, ягода починає псуватися і гнити. Більшість уражених ягід швидко втрачають форму та опадають, а ті, що залишаються на деревах, стають непридатними для споживання.
Зовнішній вигляд шкідника
Комаха характеризується невеликими розмірами, зовні нагадує звичайну муху, доросла особина досягає 3-5 міліметрів у довжину. Забарвлення тулуба – чорне або темно-коричневе, на черевці розташовані дві жовті смуги. Передній щиток та лапки мають жовтий або блідо-помаранчевий колір. На поверхні прозорих крил є поперечні чорні смуги, які утворюють характерний строкатий візерунок. Оболонки фасеточних очей вишневої мухи синьо-зелені. Самка відрізняється від самця більшими розмірами та більшим, загостреним донизу черевцем. Яйце вишневої мухи має подовжену овальну форму з загостреним краєм. Поверхня яйця гладка, забарвлена у жовтувато-білий колір. Розміри яйця становлять приблизно 0.75 мм у довжину і 0.22 мм у ширину. На верхній частині яйця можна помітити ледь розрізнюваний візерунок із тонких ліній, що утворює дрібні шестикутники. Личинка вишневої мухи відрізняється довгим, звуженим до головної частини білим тулубом, який складається з 13 сегментів. Шкірні покриви личинки настільки тонкі, що через них видно добре розвинений ротовий апарат.
Цикл розвитку вишневої мухи
Знання життєвого циклу та особливостей розвитку вишневої мухи дозволить садівникам вести більш ефективну боротьбу зі шкідником. Зазвичай, за сезон муха здатна виробити одне покоління. Зимовий період вишнева муха перечікує у стані лялечки, зазвичай вона заглиблюється у поверхневий шар ґрунту під кронами дерев на 5-7 см. Навесні, коли поверхня землі прогрівається до +10 градусів, молоді мухи вибираються зі своїх укриттів. Виліт дорослих особин вишневої мухи зазвичай збігається з періодом цвітіння акації. Початок льоту відбувається з середини травня, коли ґрунт уже достатньо прогрітий, і може тривати практично до середини липня. Спочатку з'являються самці, а самки виходять пізніше – через 4-5 діб. Рижувато-сіра та в'яла комаха має слаборозвинену репродуктивну функцію. Перші два тижні імаго харчуються соками із тріщин на листях і плодах, а також солодкою медвяною росою попелиці, листоблішок та медяниць. Самки відкладають по 1-2 яйця під шкірку дозріваючих фруктів і можуть виробити від 80 до 150 яєць за місяць, після чого гинуть.
Розвиток личинки в яйці відбувається протягом 7–10 діб, після чого з яйця виходить маленький білий черв'як (довжиною близько 0.5 мм), який за 16-20 днів, проведених всередині ягоди, досягає 6-7 мм. Протягом 15-25 днів личинка харчується м'якоттю плодів навколо кісточки. По завершенні даного періоду личинка виходить з плоду, і впавши на землю, мігрує у ґрунт, де і перетворюється на лялечку. Заглибившись у ґрунт, навколо неї протягом декількох годин формується псевдококон. Переважна маса псевдококонів розміщується у межах проекції крони дерев. Через 5-6 днів у ньому формується лялечка. Щоб успішно завершити розвиток, лялечка потребує низьких температур (менше +7 °С), що і дозволяє вишневій мусі успішно перезимувати на стадії лялечки. Якщо умови навколишнього середовища стануть несприятливими для розвитку лялечок вишневої мухи, що перебувають у ґрунті, вони можуть увійти в стан діапаузи, що дозволяє їм пережити важкі періоди. У такому стані лялечки залишаються життєздатними до 2-3 років, чекаючи поліпшення умов для відновлення розвитку.
Важливо зазначити, що поширена думка про те, що поява вишневої мухи в саду пов'язана з дощовою погодою, насправді є неправильною. Найбільша активність мух саме відмічена у сонячну теплу погоду. Наукові дослідження показують, що тривалі сильні дощі, навпаки, можуть запобігти появі вишневої мухи в даному сезоні.
Як захиститься від вишневої мухи народними методами
Чим швидше вдалося виявити черв'яків у вишнях, тим важливіше негайно усунути причину їхньої появи. Необхідно регулярно дотримуватися профілактичних заходів щороку. У разі появи вишневої мухи у невеликій кількості, можна спочатку спробувати застосувати народні методи боротьби. При обробці вишень від черв'яків у плодах, необхідно обприскувати не тільки крону, а й грунт під деревом. Це допоможе впоратися з лялечками шкідника. Народні методи боротьби з вишневою мухою мають ряд переваг: вони безпечні для людини, тварин і навколишнього середовища, однак менш ефективні порівняно з хімічними засобами. Ось кілька перевірених народних засобів:
- Хвойний відвар. Покладіть гілку ялини або сосни у каструлю з холодною водою, доведіть до кипіння та остудіть. Цим відваром можна обприскувати дерева. Після дощу процедуру варто повторити.
- Розчин із деревної золи. Даний засіб ефективний як проти дорослих особин вишневої мухи, так і проти личинок, а також допоможе позбутися від попелиці. Для приготування розчину змішайте 1 лопату золи в відрі киплячої води, варіть 20 хвилин, процідіть і долийте води до 10 літрів для обробки крон.
- Тютюново-мильний настій. Заллєте 400 г тютюну 10 літрами холодної води та залиште на добу. Потім кип'ятіть суміш годину на малому вогні, а перед використанням додайте 40 г подрібненого на тертці господарського мила.
- Вишнева муха чутлива до запахів, тому ефективні настої та відвари з сильним ароматом. Використовуйте цибулеве лушпиння, подрібнений часник, траву пасльону та полину, готуючи засоби аналогічно тютюново-мильному настою, при цьому замінюючи основний інгредієнт.
Профілактичні та агротехнічні методи боротьби
Якщо минулорічний врожай вишні та черешні вже був зіпсований, то в цьому році комахи обов'язково прилетять знову. Боротьба з вишневою мухою передбачає застосування різних методів профілактики та обробки. Щоб захистити сад від нашестя шкідників, рекомендується поєднувати різні захисні заходи. Контроль за вишневою мухою потребує уваги та праці. Раціональним рішенням буде заздалегідь подбати про захист рослин від шкідника, щоб уникнути пошкодження плодів. Рекомендується підтримувати наступні профілактичні заходи проти вишневої мухи:
- Регулярне перекопування та розпушування ґрунту навколо стовбурів на глибину 25-30 см три рази на рік: навесні, влітку та восени.
- Посадка поруч з ягідними деревами таких рослин, як нагідки, чорнобривці та меліса, які сприяють боротьбі з вишневою попелицею, що живить дорослих мух.
- Оскільки на початкових етапах розвитку муха активно харчується солодкою медвяною росою попелиці, доцільно проводити обробки препаратами, що дозволяють контролювати популяції сисних шкідників, такими як Актеллік, Теппекі, Атака тля.
- Оперативний збір дозрілих ягід, а також регулярне видалення опалих плодів та листя.
- Захист ґрунту під деревами за допомогою плівки чи агроволокна в період масового льоту мух та перетворювання личинок на лялечки.
- Для запобігання появи черв'яків у вишні можна використовувати саморобні пастки з приманкою. Їх можна зробити з пластикових пляшок або консервних банок, розрізаних навпіл. Залити всередину компот, сік, пиво, квас або цукровий сироп і повісити на гілки дерев. Зазвичай для захисту одного дерева достатньо 4–5 таких пасток. Вишневі мухи, що приваблюються ароматом, потрапляють до пастки і гинуть. Важливо регулярно очищати пастки від загиблих комах та оновлювати приманку. Розвішувати пастки необхідно після закінчення цвітіння дерев.
- Можна використовувати готові клейові пастки яскраво-жовтого кольору, який приваблює вишневих мух. Нанесений шар спеціального клею залишається липким на відкритому повітрі протягом тривалого часу. Розмістіть пастки на периферії крони дерев. Зазвичай їх встановлюють у період цвітіння акації, коли дорослі особини вишневої мухи найбільш активні в пошуках їжі. Якщо за короткий період у пастку потрапило 12 і більше вишневих мух, це сигналізує про початок їх масового вильоту.
Хімічні інсектициди від вишневої мухи
Будь-які методи боротьби з вишневою мухою, чи то народні засоби чи хімічні препарати, повинні застосовуватися з урахуванням багатьох факторів. Важливо враховувати пору року, поточні та прогнозовані погодні умови, стадію росту рослини, фазу життєвого циклу шкідника та ступінь зараження. Для обприскування дерев слід використовувати такі препарати, як Карате Зеон (лямбда-цигалотрин, 50 г/л), Каліпсо (тіаклоприд, 480 г/л), Турбо Престо 3 Active (клотіанидин, 200 г/л, лямбда-цигалотрин, 100 г/л), Ранчо (клотианидин, 480 г/л), Чистий сад, Туріл (емамектін бензоат, 100 г/кг), Нур (циперметрін, 50 г/л, хлорпірифос, 500 г/л), Ардис (ацетаміприд, 250 г/кг, біфентрин, 250 г/кг), Прованто Вернал (тиаклоприд, 480 г/л), Фараон (хлорпірифос, 480 г/л, лямбда-цигалотрін, 7.5 г/л), Колібрис (тіаклоприд, 280 г/л, новалурон, 120 г/л), Ексірель (циантраніліпрол, 100 г/л).
Інсектицидна обробка дерев проводиться при загрозі масової появи вишневої мухи у саду. Вишню слід обприскувати в два етапи:
- Першу обробку проводять на початку льоту мух, орієнтуючись на період цвітіння акації. Перша обробка проводиться за температури повітря не менше +18 °С.
- Другу обробку проводять через 10-14 днів, коли дорослі особини починають відкладати яйця, при цьому до збору врожаю повинно залишатися більше двох тижнів.
Якщо час для повторної обробки хімічними інсектицидами упущено, оскільки наближається час збору врожаю, можна скористатися для обприскування біопрепаратами Актофіт, Імексаб або Фітоверм. Термін очікування до збору врожаю після їх використання набагато коротший. Збирати врожай потрібно повністю і якнайшвидше, не розділяючи процедуру на кілька етапів. Червиві вишні ні в якому разі не слід залишати на дереві поруч із здоровими. Розпізнавши такі, їх слід обов'язково зібрати та знищити.
При проведенні первинної та повторної обробок, рекомендується використовувати препарати з діючими речовинами різних хімічних класів, щоб зменшити ризик звикання комах до інсектицидів. Зазвичай, при незначному ураженні дерев, садівники надають перевагу агротехнічним і народним методам. Однак, якщо перевищено поріг шкідливості, тобто на кожні 100 вишень або черешень припадає 1-2 червиві ягоди, застосовується хімічна обробка препаратами.
При обробці рослин слід дотримуватися основних пунктів:
- Обробка дерев повинна проводитися з використанням садового обприскувача в суху, безвітряну погоду, найкраще це робити ввечері або рано вранці.
- Необхідно обробляти не тільки гілки дерев, уражених шкідниками, але й ґрунт пристовбурного кола.
- При використанні хімічного засобу важливо суворо дотримуватися терміну, зазначеного в інструкції, між останнім обприскуванням і періодом збору врожаю.
- Розпилення препарату обов'язково слід проводити з використанням засобів індивідуального захисту (спецодягу, рукавичок, респіратора).
Обприскування проти вишневої мухи проводиться на деревах середніх і пізніх сортів дозрівання. Важливо дотримуватися інтервалу не менше 20 днів між останнім обприскуванням і збором врожаю, щоб токсичні компоненти препаратів встигли пройти період розпаду до безпечних сполук. Використання хімічних засобів для обробки ранніх сортів кісточкових дерев не рекомендується. При цьому варто зазначити, що необхідність боротьби з черв'яками на ранньостиглих вишнях і черешнях виникає рідко, оскільки мухи зазвичай не встигають відкласти яйця в м'якоть плодів до моменту збору врожаю.
Що робити, якщо вишня вже червива?
Опалі та заражені плоди не можна залишати в пристовбурних кругах дерев. Їх слід збирати і спалювати або, в крайньому випадку, замочувати в контейнерах з водою, а потім закопувати в землю на значній відстані від саду. Глибина ями повинна бути не менше півметра. Заражені ягоди не можна закопувати прямо на ділянці, оскільки вишневі мухи можуть перезимувати в ґрунті та знову атакувати сад наступного року.
Плоди, які стали м'якими і втратили свій колір, не підходять для вживання і повинні бути знищені. Однак, якщо частка червивих ягід серед врожаю невелика, і ці ягоди ще зберігають свою твердість і соковитість, виглядають здоровими на перший погляд, можна спробувати позбутися личинок. Для цього 1 кг вишні або черешні замочують у холодній воді з додаванням кухонної солі (2 чайні ложки на 2 літри води) на 30 хвилин. Після такої процедури личинки спливають на поверхню, після чого їх видаляють, а ягоди ретельно промивають.
- Способи вирощування гарбуза у відкритому ґрунтіПравила посадки та догляду за гарбузом
- Посадка та вирощування буряків у відкритому ґрунтіСтолова буряк: як правильно посіяти, виростити та зберегти урожай