Врожай під загрозою: боротьба з малиновим жуком
Ненажерливий малинний жук: у чому небезпека його появи?
Малиновий жук (лат. Byturus tomentosus) має інші назви — коричневий жук або звичайний малинник, належить до ряду твердокрилих (Coleoptera) і є небезпечним шкідником, що живиться малиною, ожиною, смородиною, аґрусом, вишнею, грушею та іншими рослинами. Комаха завдає значної шкоди, представляючи небезпеку як у вигляді дорослих особин, так і личинок. Під час масового вильоту імаго комах знищується близько 30% бутонів, навіть за умов правильного та регулярного догляду за рослинами. На необроблюваних плантаціях втрати врожаю можуть перевищувати 50%. Шкідник прогризає квіти, викликає в'янення пагонів, а його личинки - є причиною появи червивих плодів та ягід. Унаслідок життєдіяльності малинових жуків, ягоди стають дрібними, в'януть або загнивають, втрачаючи смакові якості, товарний вигляд і форму.
Зовнішній вигляд шкідника
Тіло малинового жука овальної форми, його розмір становить від 3.8 до 4.3 мм. Забарвлення дорослих особин темно-буре або сірувато-чорне, тіло вкрите волосками жовтувато-золотистого, бурого, іноді сірого відтінку. У комахи три пари лапок, а на голові розташовані булавоподібні вусики, що складаються з 11 сегментів, їх забарвлення коричневе або жовте. Яйця мають еліптичну форму, білого або жовтуватого відтінку. Личинки жука світло-коричневого кольору і виглядають як гусениці, з трьома парами грудних лапок. Тіло вкрите рідкими золотистими волосинками, на його основі розташовані два гачкоподібні шипи, повернуті вгору. На спинці видно поперечні темні плями. Розмір личинки коливається від 6 до 6.5 мм. Лялечка у малинового жука біла, довжиною 3-4 мм.
Життєвий цикл
Личинки шкідника зимують у верхньому родючому шарі ґрунту на глибині від 5 до 25 сантиметрів. З настанням весни, приблизно наприкінці квітня — на початку травня, коли температура ґрунту досягає +12°C..+15°C, малинові жуки починають активний виліт. Дорослі особини живляться молодими листками, пагонами та ще нерозкритими бутонами чагарників малини, а також ранніми бур'янами і квітами, виїдаючи пилок і тичинки. Коричневий жук також становить небезпеку для інших рослин, таких як горобина, черемшина, яблуня, вишня, смородина, лохина і груша. Живлення пилком прискорює розвиток самок, дозволяючи їм швидше готуватися до розмноження. Самка жука робить кладку яєць (по 20 або 30 штук) у квітах малини, на молодих зав'язях і листочках. Строки відкладання яєць збігається з періодом цвітіння малини. Личинки, які з'являються через 7-10 днів, пошкоджують ягоди, створюючи звивисті ходи, і живляться плодоложем та кістянками. Шкідники можуть залишатися у плодах до їх дозрівання, а потім йдуть у ґрунт на глибину 15-20 см для перетворення на лялечку, а частина з них залишається всередині ягід до збору врожаю. У серпні лялечки стають дорослими жуками, які залишаються на зимівлю у ґрунті. Деякі лялечки переходять у стан діапаузи і перетворюються на лялечку наступного року. Діапауза допомагає популяції вижити навіть за повної відсутності плодів у неврожайні роки. Чисельність діапаузуючих личинок варіюється від 20 до 80%. Малиновий жук дає одне покоління на рік і поширюється міграцією, при цьому здатний пролітати відстані до 120 метрів. Найбільш сприятливі умови для його поширення створюють сусідні вишневі дерева, яблуні та кульбаби. Максимальні пошкодження плодів спостерігаються за умов тривалої вологості, тоді шкода врожаю може становити від 10% до 50%.
Природні вороги малинника – наші помічники
Одним із ефективних способів приваблення комах, які належать до природних ворогів малинового жука, є посадка часнику та цибулі навколо ягідних чагарників. Дані рослини виділяють аромати, що приваблюють жужелиць — хижих жуків, які харчуються личинками малинника звичайного. Сонечка, мирмекофільні жуки та паразитичні вершники, також є природними ворогами малинового жука. Дані комахи активно полюють на яйця та личинки шкідника, що допомагає контролювати його популяцію. Створюючи сприятливі умови для існування корисних комах, можна неабияк підвищити природний рівень боротьби з малиновим жуком і в такий спосіб знизити потребу в хімічних обробках.
Профілактика появи малинника звичайного
Для запобігання появі малинового жука необхідно проводити такі профілактичні заходи:
- Видалення бур'янів і перекопування ґрунту під чагарниками малини восени та ранньою весною допоможе знищити лялечок, личинок і жуків, пошкоджуючи їх місця зимівлі.
- Поруч із малиною не повинні рости бур'яни та ранньоквітучі плодові дерева: груші, вишні або яблуні, оскільки їх наявність приваблює малинового жука, що збільшує ризик зараження чагарників
- Для запобігання масовому нашестю комах поверх чагарників малини накидається марля, капрон або агроволокно, а коли розкриється третина квіток — тканину знімають.
- Мульчування посадок шаром хвої не менше 5 см.
- Під час збору зрілих плодів у ємності необхідно знищувати личинок, що виповзають. Опалі ягоди не залишають поруч із кущами. Частину з них можна зібрати і опустити в підсолену воду — через півгодини шкідники залишать плоди. Після цього частина малини буде придатна для переробки на джем або варення.
- Вносьте підживлення у малинник у вигляді золи та органічних добрив, щоб забезпечувати рослини необхідними поживними речовинами, підвищити їх імунітет і стійкість до ураження шкідниками.
- Проріджуйте ягідні чагарники для кращої циркуляції повітря, щоб знизити вологість і запобігти створенню умов для розмноження малинового жука.
- Як профілактику появи малинового жука на ділянці можна посадити поблизу ягідних і плодових культур рослини з відлякувальними властивостями, такі як волошка, лаванда, кріп, рижик, дзвіночок і меліса. Вони мають специфічний, відштовхуючий запах для шкідника, що допомагає забезпечити додатковий захист урожаю.
Агротехнічні способи та народні методи зі знищення жука
Досвідчені садівники, які багато років вирощують ягідні культури, поділилися своїми методами профілактики та боротьби з даним шкідником:
- Навесні, коли розтане сніг, обробіть чагарники, обприскуючи їх слабким розчином марганцівки (0.5 г перманганату калію на 10 л води).
- Перед перекопуванням ґрунту восени можна полити його відваром махорки або тютюну. Для цього підготуйте 200–300 г сухого тютюну, залийте його 7–10 літрами води та залиште настоюватися на 24 години. Потім прокип'ятіть суміш протягом 30 хвилин. Після цього доведіть загальний об’єм до 10 літрів, додавши воду, і полийте землю біля рослин.
- Для обприскування кущів від малинового жука можна використовувати звичайну харчову соду, яка є майже в кожному домі: 1 ст. л. харчової соди необхідно розчинити в 10 л води.
- Для боротьби з малиновим жуком можна використовувати пижму, так як її запах неприємний і відлякує шкідника. Для обробки використовують суцвіття пижми, оскільки в них міститься найбільша концентрація ефірних олій. Для приготування засобу пижму необхідно залити 2 л гарячої води та настоювати добу. Після цього поставити розчин на повільний вогонь і проварити протягом 30 хвилин, потім остудити і процідити. Перед обприскуванням рослин концентрат розбавляють водою, щоб загальний об'єм рідини становив 10 л.
- Для захисту чагарників проводять обробки порошком гірчиці: залийте окропом 100 г сухої гірчиці, щоб суміш вийшла за консистенцією, як сметана. Потім ретельно перемішайте та додайте води до загального об'єму 10 л — після цього розчин готовий для обробки рослин.
При великій чисельності малинового жука на культурах народні рецепти можуть виявитися менш ефективними, ніж спеціалізовані препарати. Використання інсектицидів забезпечить більш надійний і гарантований результат, оскільки лабораторні дослідження та практичні випробування підтверджують їх ефективність у боротьбі з даними шкідниками.
Інсектициди для боротьби зі малинником звичайним
Якщо на одному кущі виявлено більше трьох-чотирьох гусениць або дорослих особин, рекомендується провести обробку культури одним із наступних інсектицидів: Карбофос, Фуфанон, які захистять рослини від подальших пошкоджень малиновим жуком і його личинками. Препарати Карбофос і Фуфанон виготовлені на основі діючої речовини — малатіону (malathion), яка, потрапляючи в організм комахи, перетворюється на більш токсичну речовину — малоксон, що призводить до отруєння дорослих особин малинового жука та знищення його личинок. Протягом 2 годин після контакту з активним компонентом препаратів комахи припиняють харчуватися і гинуть через 2-3 доби. Дана речовина має фумігаційні властивості й глибоку дію на листкові тканини, що дозволяє впливати на прихованоживучих шкідників. Малатіон пригнічує фермент ацетилхолінестеразу, порушуючи процес передачі нервових імпульсів у комах, що призводить до паралічу та їх загибелі. Захисна дія даних інсектицидів триває до 10 днів у відкритому ґрунті та 5-7 днів у закритому. Для кращої ефективності препаратів у бакову суміш рекомендується додавати прилипачі (ПАР), що забезпечить стійкість засобів до змивання опадами та поливом.
Обробки кущів малини препаратами Карбофос і Фуфанон проводять ранньою весною до фази цвітіння, другий етап обробки рекомендований після збору врожаю. Малатіон є токсичним для корисних комах, таких як бджоли, джмелі та інші запилювачі, тому обприскування не рекомендується проводити під час активного цвітіння плодових і ягідних культур. Діюча речовина малатіон ефективно контролює широкий спектр листогризучих комах-шкідників і захищає квітучі та декоративні рослини (троянду, бузок, магнолію) і плодові дерева (яблуню, грушу, айву, вишню, сливу, черешню). Обробка культур препаратами з малатіоном дозволяє охопити комплекс шкідників і захистити ягідний чагарник не тільки від малинового жука, а й від усіх видів рослиноїдних кліщів, колорадського жука, попелиці, трипсів, совки, квіткоїда, довгоносика, плодожерки, пильщика, молі, листокрутки, мухи, блішки, білокрилки, кліщів, клопа, щитівки, цикадки, скляниці, мертвоїда, борошнистого червця, баштанної корівки, капустяної білянки, молі.
Садівники на практиці переконалися в ефективності застосування наступних інсектицидів проти твердокрилих шкідників, таких як: Конфідор (імідаклоприд/imidakloprid 200 г/л), Актеллік (піриміфос-метил/pirimifos-methyl 500 г/л), Актуал (піриміфос-метил/pirimifos-methyl 500 г/л), Актара (тіаметоксам/thiamethoxam 250 г/кг), Енжіо (лямбда-цигалотрин/lambda-cyhalothrin 106 г/л, тіаметоксам/thiamethoxam 141 г/л), Антигусінь (лямбда-цигалотрин/lambda-cyhalothrin 50 г/л), Ато жук (тіаметоксам/thiamethoxam 250 г/л, лямбда-цигалотрин/lambda-cyhalothrin 80 г/л, альфа-циперметрин/alpha-cypermethrin 15 г/л).
Серед біопрепаратів добре зарекомендували себе біологічні інсектициди з акарицидним ефектом: Фітоверм і Гуапсин. Як було відзначено на практиці, при обробках ягідних кущів Гуапсином гине до 94% шкідників. Наявність у його складі штамів бактерій Pseudomonas aureofaciens і корисних продуктів їх метаболізму, дозволяє не тільки знищувати личинок, а й дорослих особин малинового жука. Обприскувати малину біологічним інсектофунгіцидом Гуапсин необхідно до появи бутонів, при температурі повітря від +10 °С. Препарат розводиться в теплій нехлорованій або відстояній воді. Результат обробки можна спостерігати через 24-36 годин після обприскування. Повноцінна життєдіяльність мікроорганізмів біопрепарату на чагарниках малини зберігається протягом 12-15 днів.
Хімічні методи боротьби зі шкідником не є єдиним рішенням; необхідно застосовувати комплексний підхід, поєднуючи їх з біологічними та агротехнічними методами. Це дозволить не тільки підвищити ефективність захисту рослин, але й знизити ризик виникнення стійкості у шкідників до хімічних препаратів, а також мінімізувати негативний вплив на навколишнє середовище.
- Чорний рак плодових деревСпособи профілактики та боротьби з патогеном чорного раку