Шкідник саду — склівка смородинна
Чим небезпечний шкідник та як його виявити на ділянці?
Склівка смородинна (Synanthedon tipuliformis) належить до родини комах з загону лускокрилих (метелики). Характерною ознакою родини є прозорі скловидні крила, за які шкідник і отримав свою назву. Основну небезпеку для ягідних чагарників представляють не дорослі особини-метелики, раціон яких складається з нектару та роси, а личинки шкідника, які знищують серцевину рослинної тканини всередині пагонів. Личинки, проробляючи довгі ходи в деревині, поступово просуваються до основи гілок, що призводить до гниття пагонів і гілок зсередини, значного зниження річного приросту вегетативної маси, усихання та загибелі чагарника. В Україні масові популяції смородинної склівки зустрічаються в Поліссі та Лісостепу, де її личинки надають перевагу живленню смородиною чорною (Ríbes nígrum L.) та смородиною альпійською (Ribes alpinum L.), а також аґрусом, малиною і лещиною. У багаторічних посадках чорної смородини 10–50% пагонів виявляються пошкодженими комахою, тоді як червона і біла смородина менш піддаються нападу склівки – до 10–30% гілок. Зовнішні ознаки пошкодження рослин шкідником проявляються у пожовтінні листя, в'яненні та засиханні пагонів. У нижній частині гілок помітні невеликі отвори — місця вилету дорослих особин склівки. На чагарниках формується значно менше суцвіть, при цьому більшість квітів осипається без зав'язі, що призводить до низької врожайності (в середньому щорічний недобір ягід складає до 7 кг на сотку), а решта ягід характеризуються поганими смаковими якостями. Ослаблені культури більш вразливі до вимерзання та захворювань. Щоб безпомилково визначити зараження чагарника саме склівкою, достатньо зрізати секатором верхню частину в’ялої гілки і виявити в її центрі чорну порожню точку, а при розрізанні хворого пагону вздовж можна виявити білих гусениць, їх екскременти та темну труху деревини, що є фактом пошкодження.
Опис і відмінні особливості шкідника
Дорослий метелик має розмах крил до 23 мм. Його передні крила прозорі та частково покриті темно-синіми лусочками, зовнішній край — з яскраво-помаранчевою облямівкою. Другий ряд крил повністю прозорий, із сірою бахромою. Комаха має чорне черевце, при цьому на другому та четвертому сегментах розташовані контрастні жовті смужки, що зовні нагадують забарвлення оси. Яйце шкідника жовтувате, глянцеве, овальне, з міцною оболонкою. Личинка склівки завдовжки близько 2 см, має вісім пар ніг. Її забарвлення біле, з темною смужкою на спині. Лялечка подовженої форми, коричнево-жовтого кольору.
Склівки є олігофагами, тобто кожен вид орієнтується лише на певні кормові рослини. Серед даного сімейства, окрім смородинової склівки, виділяють ще два шкідливі види:
- Яблунева склівка (Synanthedon myopaeformis) пошкоджує яблуню, грушу, сливу, абрикос, вишню, глід і горобину. Її личинка мешкає всередині гілок та стовбурів, прокладаючи під корою звивисті ходи. Для шкідника характерний розмах крил від 18 до 22 мм. Зовнішні відмінні ознаки: прозорі передні крила, довші за задні, прикрашені темно-фіолетовими лусочками по краях; на четвертому сегменті черевця помітна яскрава червоно-помаранчева смужка; на кінчиках вусиків розташовані мініатюрні щіточки.
- Малинна склівка (Pennisetum hylaeiformis) масово зустрічається у старих, занедбаних малинниках, що лишились без догляду, включаючи дикі зарості. Зовнішній вигляд шкідника: вузькі крила напівпрозорі, з трьома склоподібними сегментами, решта поверхні вкрита червоно-коричневими лусочками. Другий ряд крил майже повністю прозорий. Тіло комахи синьо-чорне, з довгими лапками. На черевці помітні жовті смужки.
Життєвий цикл комахи
Зимують личинки всередині деревини, займаючи серцевину пагонів, де протягом свого розвитку прогризають ходи довжиною до 30–40 см. У травні відбувається їх окуклення за температури повітря від +15°C і вище. Незабаром, після цвітіння смородини, вилітає дорослий метелик, політ якого починається наприкінці травня і триває до початку липня. Активність склівки триває 40–42 дні, з яких масовий політ триває 10–18 днів і завершується до моменту дозрівання плодів. Імаго живляться виключно квітковим нектаром, і вдень їх можна зустріти на квітучих рослинах. Самки відкладають яйця по одному, розміщуючи їх на стеблах ягідних чагарників, обираючи ділянки з механічними пошкодженнями, ранами, інфікованими патогенними мікроорганізмами та грибами. У таких місцях личинкам, що вилуплюються з яєць, набагато легше проникнути всередину гілок. Плодючість самки досягає від 100 до 1800 яєць за сезон. Ембріональний розвиток шкідника триває від 9 днів до 2 тижнів. Вилуплення молодих личинок відбувається кожні 10–15 днів, після чого вони вгризаються всередину пагонів і живляться їх серцевиною. Личинки першого року життя, як правило, мешкають всередині однорічних пагонів, а гусениці старшого віку можуть заселяти дворічні й навіть багаторічні стебла.
Народні методи боротьби зі склівкою на рослинах
Народні способи боротьби полягають у використанні пасток від комах-шкідників і оброблень настоями з інтенсивним відлякувальним запахом:
- Пастки від склівки являють собою невеликі ємності, наповнені цукровим сиропом, пивом або перебродившим смородиновим варенням. Їх розміщують поруч із чагарниками смородини або безпосередньо закріпивши на гілках рослини. Дорослі особини приманюються ароматом і, потрапивши всередину пастки, осідають на солодку рідину, після чого не можуть вибратися. Водночас наявність метеликів шкідника всередині таких ємностей свідчать про початок вильоту склівки — настання часу оброблення смородини інсектицидами.
- Цитрусова настоянка. Знадобиться 150 г шкірок будь-якого цитруса, які заливають 1 л киплячої води. Настоюють 5 днів у темному прохолодному місці. Потім обприскують смородину 3 рази з інтервалом 10–14 днів.
- Цибулевий розчин. Підготовлюють 1 л подрібненої цибулі, який запарюють 1 л теплої води. Потім дану сировину настоюють у закритій ємності протягом доби. Для обробки 20 мл цибулевої настоянки розводять у 10 л води, отриманим розчином обприскують один чагарник.
- Часникова настоянка. Головку часнику середнього розміру подрібнюють, заливають 1 л кип’яченої води. Настоюють не менше тижня. Перед обробкою 50 мл часникового розчину розводять у 8 л води і обприскують чагарник.
- Суміш тютюну і золи. Знадобиться 200 г тютюнового пилу змішати з 300 г деревної золи, додати до них по 1 ст. л. гострого меленого перцю і порошку гірчиці. Отриманим засобом мульчують пристовбурове коло чагарника смородини. Їдка суміш є непереборною перепоною для дорослих личинок, які прагнуть до основи чагарника для окуклення.
Хімічні препарати від комахи-шкідника
У разі масового ураження ягідних чагарників склівкою застосування лише народних засобів боротьби буде недостатнім, тому варто розглянути більш ефективний метод – обробку інсектицидами. Метелики склівки відкладають яйця через 2–3 тижні після цвітіння смородини. Однак, якщо личинка вже знаходиться всередині пагону, дія хімічних препаратів буде малоефективною. Одним із важливих аспектів боротьби зі склівкою є знищення метелика до того, як він встигне відкласти яйця. При цьому одна кладка дорослої особини складає близько 90 яєць, і така чисельність може завдати значної шкоди рослинам. Для знищення метелика-склівки в саду необхідно провести обприскування системними інсектицидами після цвітіння. Оскільки шкідник досить швидко виробляє стійкість до інсектицидів, для даної процедури рекомендуються препарати, що містять комбінацію діючих речовин з хімічного класу неонікотиноїдів і піретроїдів. Можна використовувати такі засоби, як Міст Супер (тіаметоксам/thiamethoxam, 126 г/л, лямбда-цигалотрин/lambda-cyhalothrin, 95 г/л), Турбо Престо 3 Актив (клотианідин/clothianidin 200 г/л, лямбда-цигалотрин/lambda-cyhalothrin 100 г/л), Інсектоакарицид Твікс (хлорпірифос/chlorpyrifos, 500 г/л, циперметрин/cypermethrin, 50 г/л), Нур (циперметрин/cypermethrin, 50 г/л, хлорпірифос/chlorpyrifos, 500 г/л), Фараон (хлорпірифос/chlorpyrifos, 480 г/л, лямбда-цигалотрин/lambda-cyhalothrin, 7.5 г/л), Ранчо (клотианідин/clothianidin, 480 г/л), Фітожук (імідаклоприд/imidacloprid, 150 г/л, лямбда-цигалотрин/lambda-cyhalothrin, 50 г/л), Карбофос (малатіон/malathion, 500 г/л), Фуфанон (малатіон/malathion, 570 г/кг). Дані обробки допоможуть також впоратися з іншими шкідниками смородини, такими як пильщики, листовійки, попелиця тощо.
Застосування біопрепаратів також вітається. Для захисту чагарників підходять такі препарати, як Фітоверм, Лепідоцид, Бітоксибацилін.
Починають першу обробку ягідних чагарників ранньою весною, під час появи перших листочків. У даний період активізуються гусениці, які прагнуть перетворитися на лялечок. Другу обробку від склівки проводять у травні-червні, що збігається з періодом, коли дорослі особини – літаючі метелики відкладають яйця на пагони смородини. Третє обприскування виконують після цвітіння для знищення дорослих особин шкідника.
Обробки хімічними препаратами проводять у поєднанні з комплексом агротехнічних заходів, включаючи внесення мінеральних добрив, полив і своєчасну обрізку чагарників.
Обов'язкові профілактичні заходи для захисту рослини
Існує комплекс профілактичних заходів, дотримуючись яких можна значно знизити ризик масового ураження ягідних чагарників склівкою:
- Обрізка. Особливу увагу слід приділити осінній та весняній обрізці. Видаляти потрібно слабкі, лежачі на землі та засохлі пагони, зрізаючи їх до здорової деревини. Обрізку слід проводити доти, доки не зникне чорний канал. Якщо ураження сильне і навіть при зрізанні гілок під самий корінь залишаються чорні ходи личинок, весь чагарник викопують і спалюють разом із обрізаними сухими гілками. Інакше личинки залишаться всередині чагарника і, коли настане сприятливий період, перетворяться на метеликів, які почнуть розмножуватися на здорових рослинах.
- Огляд і дезінфекція. Обов’язковий огляд гілок смородини проводять з жовтня по лютий, щоб виявити уражені пагони, які ламаються при згинанні. Такі гілки потрібно обрізати до здорової рослинної тканини, а іноді — нижче рівня ґрунту. Потім необхідно продезінфікувати місця зрізу та обробити їх садовим варом.
- Рослини-репеленти. Щоб убезпечити ягідні насадження від нальоту метеликів склівки, рекомендується висаджувати рослини з відлякуючим запахом. Шкідник не переносить аромат чорнобривців, календули, настурції, тому дані рослини висаджують у міжряддях смородини. Також шкідник уникає чагарників, поруч із якими розташовані грядки з цибулею та часником.
- Залучення комах-хижаків. Деякі види наїзників є природними ворогами склівки. Щоб залучити даних комах-союзників, висаджують фенхель, кріп, кмин та аніс, пилок їх зонтиків слугує джерелом живлення для наїзників.
- Чорний рак плодових деревСпособи профілактики та боротьби з патогеном чорного раку